Szukaj na blogu

Pasta z selera i słonecznika

Pasta z selera i słonecznika

Do zrobienia tej pasty skłoniły mnie: po pierwsze- tęsknota za swobodnym, niewymuszonym gotowaniem (macie tak, że po prostu, bez potrzeby, chce się Wam zrobić coś fajnego w kuchni? ja mam, tylko niestety ciągle i ciągle brakuje mi na to czasu; zazwyczaj znajduję jakieś pół godziny na konieczność, czyli szybki obiad, i tyle. Buu - to tyle na ten temat). Po drugie - w lodówce dziś niewiele znalazłam; znaczy się znalazłam selera. Jeśli lubicie pasty, jeśli jesteście zwolennikami zdrowej, własnej kuchni - to z serca polecam takie smarowidło przygotować. Jest lekkie i delikatne, mnie pysznie smakuje z awokado. To świetna kolacja czy lekka przekąska. Na pewno można też pokusić się o nadanie wyrazistego, konkretnego smaku - odrobina czosnku, koperku, curry czy kolendry będzie w tym wypadku fajnym pomysłem. 






Składniki:
1 średniej wielkości seler
5-6 łyżek ziarna słonecznika (bez łupinek)
kilka ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
1-2 łyżki oleju z orzechów włoskich (może być też oliwa lub inny olej)
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Obranego selera kroję w dużą kostkę, przekładam do rondelka, dodaję ziele angielskie i liści laurowe. Dodaję pół łyżeczki soli i gotuję do miękkości selera. Odcedzam, lekko schładzam.
W czasie gdy seler się gotuje na suchej patelni podprażam słonecznik - na mocno złoty kolor. Pozostawiam do schłodzenia.
Selera i słonecznik dokładnie blenduję z olejem. Pastę doprawiam do smaku odrobiną soli i pieprzem.






Gulasz z udek ze śmietanką i ziołami

Gulasz z udek ze śmietanką i ziołami

Smaczna i szybka potrawa z kurczaka - soczyste mięso z udek, w aksamitnym, wyrazistym sosie, z dodatkiem tymianku i cząbru.



Składniki na 2-3 osoby:
ok. 600 g. mięsa z udek kurczaka
3 łyżki oleju
1 spora cebula
2 ziarna ziela angielskiego
po niewielkiej gałązce świeżych ziół -cząbru i tymianku (możecie użyć po szczypcie suszonych)
1 mały ząbek czosnku
3/4 szklanki słodkiej śmietanki 30%
szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
szczypta curry
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Mięso oczyszczam z nadmiaru tłuszczu, po czym kroję na spore paski. Cebulę bardzo drobno siekam. Mięso oprószam solą i pieprzem, po czym krótko przesmażam na rozgrzanym oleju - bez rumienienia. Dorzucam pokrojoną cebulę oraz rozgniecione ziarna ziela angielskiego i zioła, mieszam, zmniejszam moc kuchenki i pod przykryciem duszę wszystko 15 minut (kilka razy mieszam). Następnie dolewam śmietankę, dodaję curry i gałkę muszkatołową, oraz wstępnie sól i pieprz, mieszam i dalej pod przykryciem na minimalnej mocy kuchenki duszę 10 minut. Na kilka minut przed końcem duszenia dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek. Ostatecznie doprawiam do smaku.












Polędwiczki w sosie śmietanowym z pieczarkami

Polędwiczki w sosie śmietanowym z pieczarkami

Polędwiczki w delikatnym sosie ze słodkiej śmietanki, z pieczarkami, obowiązkową natką pietruszki i odrobiną świeżego masełka. Niebo w gębie!



Składniki na 2 osoby:
1 polędwiczka wieprzowa
1 niewielka cebula
6-8 średniej wielkości, świeżych (białych) pieczarek
150 m. słodkiej śmietanki (30%)
2 łyżki oleju
1 łyżeczka zimnego masła
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ostrym nożem pozbywam się białych błonek z polędwiczki, po czym kroję mięso na plastry grubości 1,5 do 2 cm. Rozpłaszczam każdy kawałek dłonią. Obraną cebulę kroję w małą kostkę, umyte pieczarki w cienkie plasterki. Rozgrzewam olej na głębokiej patelni, wrzucam cebulę i mieszając podsmażam ją do momentu zeszklenia. Zsuwam cebulę na jedną stronę patelni i dokładam pieczarki (odrobinę je solę). Smażę kilka minut, by pieczarki lekko się podsmażyły (bez rumienienia). Zdejmuję pieczarki z cebulą z patelni, pozostawiając olej (najłatwiej to zrobić przechylając patelnię i wyjmując je łopatką). Ponownie ustawiam patelnię na kuchence, by się rozgrzała, i układam wszystkie plastry mięsa. Smażę po 3 minuty z każdej strony, do lekkiego zezłocenia. Z powrotem wrzucam cebulę z pieczarkami, oraz dolewam śmietankę. Dopiero teraz całość oprószam solą i pieprzem. Duszę na małym ogniu, pod przykryciem, ok. 25 minut. Pod koniec duszenia dodaję posiekaną natkę pietruszki, a przed podaniem - dokładam na patelnię zimne masło, które sprawi że sos się zemulguje i stanie się gładki.


                              

                              

                              


Wytrawne babeczki z jarmużem i łososiem

Wytrawne babeczki z jarmużem i łososiem

Nie jest ze mnie żadna fanka babeczek, nie kocham ich i tyle. Zawsze wydają mi się za suche i za mdłe. Jednak te są moim zdaniem wyjątkowe (może dlatego, że są wytrawne).  Klasyczny smak, połączenie łososia z koperkiem, do tego trochę jarmużu i sera - powiem Wam, że wyszły pyszne śniadaniówki! 



Składniki na 6-7 sztuk:
3 jajka
100 ml. słodkiej śmietanki 30 lub 36%
100 g. wędzonego łososia, drobno pokrojonego
3 średniej wielkości liście jarmużu
3 pełne łyżki tartego sera (u mnie gouda) + dodatkowo do posypania przed pieczeniem 
1 łyżka posiekanego koperku
0,5 szklanki mąki 
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody
szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie:
Umyty jarmuż siekam w malakserze. 
Żółtka miksuję ze śmietanką, rozdrobnionym jarmużem, koperkiem, tartym serem i proszkiem do pieczenia i sodą, dodaję pieprz. 
Oddzielnie ubijam białka na pianę, przekładam do masy jajecznej. 
Przez sito przesiewam też od razu mąkę i całość delikatnie mieszam. 
Wykładam po pełnej łyżce masy do papilotek (ciut więcej niż połowa papilotki), posypuję tartym serem. 
Blaszkę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (góra-dół, bez termoobiegu) na ok. 20 minut - sprawdzam patyczkiem. 
Ser powinien się delikatnie zezłocić.



Potrawka z żółtej papryki

Potrawka z żółtej papryki

Czy z papryki zawsze musi być leczo? Ależ nie! Kusiło mnie, żeby nazwać to pyszne danie bigosem z papryki, bo przecież krążą po internetach bigosy np. z cukinii :) Ale bądźmy sprawiedliwi i nie zabierajmy kapuście należnego jej miejsca. Jeśli bigos - to kapucha musi być, a tutaj nie ma jej ani ani. Jest za to słodka, miąższysta żółta papryka, która moim zdaniem świetnie smakuje w połączeniu z wyrazistymi przyprawami. Tak więc nazwa potrawka, jako że to nazwa uniwersalna, w takim razie tutaj się bardzo przyda. 
Danie jest łatwe i pyszne. Z dwóch dużych papryk zrobiłam solidną porcję na kolację dla dwojga.
A po zamknięciu na gorąco w słoikach będzie z tego awaryjny, szybki, ekstra obiadek  - sos do makaronu, kaszy czy po prostu do chleba.



Składniki:
150 g. boczku wędzonego (użyłam plastrów)
3 średniej wielkości cebule
2 duże żółte papryki
2 duże ząbki czosnku
1 pomidor
duża szczypta mieszanki curry - wg smaku
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Boczek kroję drobno, cebulę w piórka, paprykę (bez gniazd nasiennych)w długie, wąskie paseczki. boczek wrzucam na głęboką, suchą patelnię i smażę na średnim ogniu, by się lekko wytopił. Wtedy dokładam cebulę, przykrywam patelnię i smażę do momentu, gdy cebula się zeszkli (ok. 5 minut). Dorzucam pokrojoną paprykę, zmniejszam moc kuchenki i dalej pod przykryciem smażę 10-15 minut. Papryka powinna zmięknąć i stać się delikatna w smaku. Pomidora obieram ze skórki i drobno kroję, dodaję do papryki. Podgrzewam razem ok. 5 minut. Dodaję czosnek przeciśnięty przez praskę, szczyptę curry, łyżeczkę przecieru pomidorowego - mieszam i podgrzewam 2,3 minuty. Na koniec doprawiam solą i pieprzem. Podaję z posiekanym szczypiorkiem.



                            

                       


Schab pieczony z malinami i cząbrem

Schab pieczony z malinami i cząbrem

Sposób na smaczny schab, zwłaszcza teraz, w czasie kiedy mamy dostęp do świeżych malin. Wymaga czasu na marynowanie, ale poza tym rolada jest bardzo łatwa do przygotowania.



Składniki:
ok. 1,5 kg schabu (ładny, wąski kawałek)
1 niewielka cebula
2,5 płaskiej łyżeczki soli 
0,5 łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu
0,5 łyżeczki suszonego cząbru
2 płaskie łyżki musztardy sarepskiej
garść świeżych malin
Sos:
200 g. świeżych malin
1 łyżka oleju
1 niewielka cebula
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka masła
Przygotowanie:
Mięso rozcinam ostrym nożem w ten sposób, by utworzył się płaski kawałek. Oprószam je połową łyżeczki soli, a następnie smaruję po łyżce musztardy (z obu stron). Pozostałą sól mieszam z pieprzem i cząbrem, oraz drobniutko posiekaną cebulą. Mieszankę cebuli z przyprawami wykładam na rozsmarowaną musztardę (trzeba zwrócić uwagę, by była to ta strona mięsa, którą potem zwiniemy do środka), rozkładam też na całej powierzchni maliny. Zwijam roladę, obwiązując ją szczelnie sznurkiem do mięsa. Tak przygotowaną odkładam w szczelnie przykrytym naczyniu do marynowania, najlepiej na całą noc. Piekę w 180 stopniach C. przez 2 godziny (ja piekłam w folii aluminiowej, można upiec mięso w rękawie) Mięso wyjmuję z piekarnika  i odkładam na 5 minut, by odpoczęło przed pokrojeniem.
Sos: na średnio rozgrzany olej wykładam drobno posiekaną cebulę, a gdy się zeszkli dorzucam maliny. Podgrzewam mieszając, aż maliny się rozpadną. Dodaję sos sojowy, a na końcu zimne masło. 
Roladę podaję w plastrach, z porcją sosu malinowego.


                              

                              

                              

                              

                              
Żeberka duszone ze śliwkami (na patelni)

Żeberka duszone ze śliwkami (na patelni)

W sezonie na śliwki aż się prosi, żeby wykorzystywać je nie tylko do ciast i deserów, zwłaszcza że idealnie komponują się z mięsem. Polecam Wam mój sposób na przepyszne żeberka, uduszone właśnie ze śliwkami, z dodatkiem charakterystycznego w smaku, również nieco śliwkowego sosu Worcester (zawsze mam go pod ręką - jest bardzo przydatny do wielu potraw). Danie jest proste do przygotowania, w zasadzie najważniejsze w nim jest, by odpowiednio wcześniej zamarynować mięso.



Składniki:
1 kg żeberek wieprzowych
2 cebule
8-10 śliwek typu węgierka
1 płaska łyżka soli
świeżo mielony czarny pieprz
1/3 szklanki sosu Worcester
3 łyżki oleju
2 ząbki czosnku
woda lub bulion do podlewania
Przygotowanie:
Żeberka dzielę na porcje z 2 kostkami w każdej, przekładami mięso do miski. Obrane cebule kroję w piórka, dorzucam do miski. Śliwki dzielę na połowy (usuwam pestki), również wrzucam do miski. Wlewam sos Worcester, dodaję sól i pieprz do smaku, mieszam dłońmi. Przykrywam szczelnie miskę i odstawiam na kilka godzin do lodówki (najlepiej na noc). 
Rozgrzewam olej w głębokiej patelni, wykładam całą zawartość miski (pozostawiam płyn) i podsmażam do lekkiego zarumienienia się mięsa - z obu stron. Dolewam płyn z miski, zmniejszam ogień, dodaję posiekany czosnek, przykrywam patelnię i duszę do miękkości żeberek, podlewając w razie potrzeby odrobiną wody/bulionu. Doprawiam ostatecznie do smaku solą i pieprzem.




Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger