Szukaj na blogu

Zapiekanka z ziemniakami, szczypiorkiem i jajkiem (z patelni)

Zapiekanka z ziemniakami, szczypiorkiem i jajkiem (z patelni)

Piątkowy, trochę bieda-obiad, bo w tygodniu nie miałam w ogóle czasu na zakupy. Lodówka świeci pustkami, ale mimo to zapiekanka, choć zrobiona z kilku prostych składników, jest sycąca i bardzo smaczna.



Składniki:
5-6 ziemniaków
3 cebule dymki ze szczypiorkiem
2 ząbki czosnku
3-4 łyżki oleju słonecznikowego
sól, pieprz
słodka mielona papryka
szczypta rozmarynu, tymianku lub innych ziół które lubicie
4-5 dużych jaj
kilka plastrów żółtego sera
ok. pół szklanki mleka lub słodkiej śmietanki (użyłam mleka do kawy)
Przygotowanie:
Odcinam cebulki od szczypiorku i kroję je na plasterki, przekładam na patelnię z rozgrzanym olejem i pod pokrywką smażę do zeszklenia. Obrane ziemniaki kroję w cienkie plasterki, dodaję do podduszonej cebuli - lekko solę i smażę pod przykryciem ok. 10 minut, mieszając (niewielki ogień). Następnie przyprawiam ziemniaki ziołami, solą i pieprzem, dodaję szczyptę słodkiej papryki, dosypuję posiekany szczypiorek (połowę całej ilości), dodaję też posiekany czosnek i dalej pod pokrywką, mieszając co kilka minut, duszę jeszcze 10 minut. Ziemniaki po tym czasie powinny być prawie miękkie. Układam na nich porwane na kawałki plastry sera (można oczywiście posypać ziemniaki tartym serem). Jajka roztrzepuję widelcem z mlekiem, doprawiam solą i pieprzem, dodaję pozostały szczypiorek i masą zalewam ziemniaki. Przykrywam patelnię, zmniejszam moc kuchenki i smażę do momentu, aż masa się zetnie. Podaję na gorąco.

                               

                              


Szpinak duszony z czosnkiem, cebulką i śmietaną

Szpinak duszony z czosnkiem, cebulką i śmietaną

Przygotowanie szpinaku jest łatwe i szybkie - dziś pokażę Wam sposób na szpinak mrożony. Jest bardzo smaczny, kremowy, z mocnym akcentem czosnku.




Składniki:
450 g. mrożonego, rozdrobnionego szpinaku
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 pełna łyżeczka masła
1 łyżeczka gęstej śmietany 18%
szczypta soli i pieprzu do smaku
Przygotowanie:
Szpinak wyjmuję z opakowania i przekładam na suchą, głęboką patelnię. Przykrywam patelnię i podgrzewam, aż cały szpinak się rozmrozi; wtedy zdejmuję pokrywkę i na małym ogniu odparowuję wodę która zebrała się na patelni. Gdy masa szpinakowa jest już prawie sucha, zgarniam ją na jedną połowę patelni, a na drugiej rozpuszczam masło i wrzucam drobniutko pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek- mieszając smażę je przez kilka minut, do zeszklenia. Mieszam cebulę ze szpinakiem , dodaję też śmietanę. Doprawiam odrobiną soli i pieprzu. Podaję na gorąco.


                             



Pieczarki z patelni z papryką i czosnkiem

Pieczarki z patelni z papryką i czosnkiem

 Bardzo lubię pieczarki, odkąd dawno dawno temu zajadałam się bułką z farszem pieczarkowym na dworcu w Bielsko-Białej. Podduszone na patelni są świetnym dodatkiem do obiadu. Bardzo smakują mi w dzisiejszej wersji - ze sporą ilością czosnku i słodką czerwoną papryką. 




Składniki:
0,5 kg pieczarek
2 duże cebule
3-4 ząbki czosnku
2 łyżki oleju słonecznikowego
1 łyżka masła
1 pełna łyżeczka słodkiej mielonej papryki
sól, pieprz do smaku
posiekana natka pietruszki do posypania
Przygotowanie:
Umyte i osuszone pieczarki kroję na dość grube plasterki (lub inne kawałki, ważne żeby nie były zbyt małe). Rozgrzewam olej na patelni, wrzucam pieczarki, lekko je solę i smażę do momentu, aż odparują prawie całą wodę. Wtedy dodaję masło i dorzucam pokrojone  w kostkę cebule. Przykrywam patelnię i smażę razem aż cebula zmięknie i się zeszkli. Dodaję posiekany w płatki czosnek, krótko smażę (bez pokrywki), dodaję paprykę. Doprawiam solą i pieprzem, jeszcze chwilę smażę pod pokrywką. Podaję gorące, posypane natką pietruszki.


Skrzydełka w marynacie z majonezem (pieczone razem z ziemniakami)

Skrzydełka w marynacie z majonezem (pieczone razem z ziemniakami)

Łatwe danie, przygotowywane na jednej blaszce z ziemniakami, nie wymaga wiele wysiłku. Skrzydełka zamarynowałam dwie godziny przed pieczeniem i to wystarczyło, by były pyszne, bardzo soczyste i idealnie przyprawione. 




Składniki:
1 kg skrzydełek z kurczaka
marynata:
1 czubata łyżka majonezu
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
1 płaska łyżeczka curry
czarny mielony pieprz do smaku
Dodatkowo:
ziemniaki, ulubione zioła, sól
kilka łyżek oleju słonecznikowego na dno naczynia do pieczenia
Przygotowanie:
Skrzydełka dzielę na dwie części, odrzucając końcówki, jak na zdjęciu poniżej. Przekładam je do miski. 
W oddzielnym naczyniu dokładnie mieszam majonez z przyprawami i powstałą pastą nacieram każdy kawałek mięsa. 
Natarte skrzydełka odkładam pod przykryciem na godzinę, dwie do lodówki. 
Blachę polewam olejem, pośrodku układam pokrojone w łódki, przyprawione ziołami i solą ziemniaki, a po bokach kawałki skrzydełek. 
Całość dokładnie przykrywam i piekę w temperaturze 210 stopni C. przez ok. godzinę. 
Po tym czasie sprawdzam, czy wszystko jest miękkie i ewentualnie dopiekam jeszcze chwilę do zarumienienia.








Kremowa zupa z białych warzyw z czosnkiem niedźwiedzim

Kremowa zupa z białych warzyw z czosnkiem niedźwiedzim

 Znowu zachciało mi się zupy, a miałam na oku zamrożony czosnek niedźwiedzi, i postanowiłam go wykorzystać. Dodałam go do gładkiej, zmiksowanej zupy z białych warzyw, gotowanej na wędzonce. 




Składniki:
3 pietruszki
kawałek selera
5-6 ziemniaków
3 ząbki czosnku
duża garść świeżego lub mrożonego czosnku niedźwiedziego
posiekany koperek
śmietana 18%
1,5 l. wody
5 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
kawałek wędzonego boczku (lub wędzone żeberko)
szczypta suszonego lubczyku do smaku (jeśli macie świeży, podgotujcie go pod koniec w zupie)
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Zalewam boczek wodą, dodaję ziele angielskie, liście laurowe oraz pokrojone na kawałki (wcześniej umyte i obrane) ziemniaki, pietruszkę i selera. Gotuję do miękkości boczku, po czym wyjmuję mięso, ziele angielskie i liście laurowe, a zawartość garnka blenduję.  Do zmiksowanej zupy dodaję pokrojony w paseczki czosnek niedźwiedzi, oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, doprawiam zupę lubczykiem, solą i pieprzem, chwilę wszystko razem gotuję. Zupę podaję z kleksem śmietany, posypaną koperkiem, ewentualnie z pokrojonym na kawałki ugotowanym boczkiem.


Żeberka z miodem i tymiankiem

Żeberka z miodem i tymiankiem

 Uwielbiam taki świąteczny spokój jak dziś, gdy już cała krzątanina za mną, i można napawać się błogim nicnierobieniem. Zwłaszcza że ostatnio tydzień był dla mnie maksymalnie ciężki, spałam ledwie po kilka godzin. Nawet nie przeszkadza mi, że co chwilę za oknem deszcz, bo choć mieliśmy w planach spacer po łące, równie mocno cieszy mnie czas w domu z mężem, z muzyką i zapachem z piekarnika. A pachnie z niego pięknie, bo oto szykują się wspaniałe żeberka marynowane w miodzie, sosie sojowym, balsamico i tymianku. Będzie pysznie, więc od razu opowiem Wam, jak je przygotowałam.




Składniki:
1 kg mięsnych żeberek wieprzowych (paski)
2 średnie cebule
1 pełna łyżeczka suszonego tymianku
1 pełna łyżeczka miodu
2 łyżki ciemnego octu balsamico
2 łyżki ciemnego sosu sojowego
1 płaska łyżeczka soli
mielony czarny pieprz do smaku
Przygotowanie:
Umyte i osuszone mięso dzielę na porcje. Cebule siekam bardzo drobno, łączę je z miodem, solą, pieprzem, sosem sojowym, tymiankiem i balsamico. Powstałą pastą dokładnie nacieram żeberka i odstawiam je na godzinę do lodówki. Następnie przekładam je do worka do pieczenia, ściśle związuję, nakłuwam worek w kilku miejscach. Piekę przez godzinę w temperaturze 200 stopni C, po czym delikatnie nacinam worek u góry i piekę jeszcze 10-15 minut. Podaję z ugotowanymi ziemniakami i surówką.
Jeśli planujesz takie żeberka przygotować na grillu, marynuj je najlepiej przez całą noc.


                               

                              




Podpłomyk z farszem z kurczaka, zielonej soczewicy i pomidorów

Podpłomyk z farszem z kurczaka, zielonej soczewicy i pomidorów

 Bardzo smakował mi dzisiejszy obiad, który wyszedł mi całkiem przypadkiem 😃 Jak to często u mnie bywa okazało się, że mam niewielki kawałek mięsa do wykorzystania. Użyłam mięsa z udek kurczaka, i sprawdziło się doskonale, bo jest bardziej soczyste niż filet z piersi. Mięso połączyłam z zieloną soczewicą i krojonymi pomidorami, doprawiłam na lekko indyjską nutę i podałam z naszym swojskim podpłomykiem  - ten zestaw jest wart powtórzenia. Serdecznie polecam!





Składniki na 2 osoby:
Farsz:
350-400 g. mięsa z udek kurczaka
1 szklanka zielonej soczewicy
1 duża cebula
ok. 1 szklanki krojonych pomidorów z puszki
2 ząbki czosnku
ok. 1/4 łyżeczki świeżego imbiru, startego na drobnej tarce
do smaku: sól, curry, pieprz cayenne
do smaku posiekana świeża kolendra
ok. 3 łyżki oleju słonecznikowego
Podpłomyki 
wg tego przepisu
Przygotowanie:
Soczewicę zalewam wodą (na tyle, by ją przykrywała na ok. 1,5 cm, lekko solę i kontrolując poziom wody gotuję ok. 15-20 minut - powinna być miękka, a woda powinna odparować (w razie potrzeby w trakcie gotowania wlewam po odrobinie wrzątku). Ugotowaną soczewicę odkładam.
Mięso kroję na niewielkie kawałki, oprószam delikatnie solą i pieprzem. Rozgrzewam olej na patelni i szybko obsmażam mięso, by się lekko zarumieniło, po czym do mięsa dorzucam pokrojoną w małą kostkę cebulę i smażę razem jeszcze kilka minut. Na końcu dodaję posiekany czosnek, jeszcze razem przesmażam. Dodaję pomidory, doprawiam wszystko startym imbirem, solą, curry i pieprzem cayenne do smaku. Dodaję też posiekaną kolendrę (można ją zastąpić natką pietruszki).
Przygotowane wcześniej podpłomyki (zrobiłam je w kształcie koła) zginam i nadziewam gorącą masą z patelni. Podaję na ciepło.


                              

                              

                               



Surówka z selerem naciowym, ogórkiem i grejpfrutem

Surówka z selerem naciowym, ogórkiem i grejpfrutem

 Lekka i bardzo świeża w smaku surówka z sałatą lodową, liśćmi selera naciowego, soczystym zielonym ogórkiem oraz grejpfrutem jest idealna do smażonych i grillowanych mięs.




Składniki:
pół główki sałaty lodowej
5-6 zielonych liści selera naciowego
pół czerwonego grejpfruta
1 cebula dymka ze szczypiorkiem
1 średniej wielkości zielony ogórek
pół żółtej papryki
Sos:
0,5 płaskiej łyżeczki drobnej soli
1 płaska łyżeczka cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 spory ząbek czosnku
2 łyżki lekko gazowanej wody mineralnej
4-5 łyżek oleju słonecznikowego
szczypta mielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie:
Obieram ogórka; paprykę i ogórka kroję w drobną kostkę, siekam też drobno liście selera i sałatę, podobnie jak obranego ze skórki i z białych części grejpfruta. Wszystko przekładam do miski, dorzucam jeszcze posiekany szczypiorek i dymkę. 
Sos: cukier i sól rozpuszczam w wodzie i soku z cytryny, dodaję przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Mieszam, dodaję pieprz i na końcu olej - mieszam do połączenia. Sosem polewam surówkę, dokładnie mieszam i odstawiam na 5 minut, by składniki się przegryzły.





Kurczak w marynacie musztardowej (pieczony)

Kurczak w marynacie musztardowej (pieczony)

 Kurczak jest przepyszny, mięso pozostaje bardzo soczyste, lekko pikantne i wyraziste. A w cebulce, z którą się piekł można się zakochać 😃




Składniki:
ok. 1 kg pałek z kurczaka
2,3 duże cebule
Marynata:
1 czubata łyżka musztardy sarepskiej
2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
1,5 łyżeczki majeranku
0,5 łyżeczki pieprzu cayenne
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
1 łyżeczka soli
Dodatkowo:
4-5 łyżek oleju słonecznikowego (na dno naczynia)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki marynaty mieszam dokładnie, by utworzyły pastę i nacieram nią każdy kawałek kurczaka. Odkładam na godzinę do lodówki. Na dno naczynia wlewam olej, układam pokrojone w grube piórka cebule, lekko oprószam je solą, po czym wykładam zamarynowane mięso. Naczynie szczelnie przykrywam i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C (góra- dół, środkowy poziom piekarnika bez termoobiegu) na godzinę. Po tym czasie zdejmuję pokrywkę, polecam kurczaka płynem spod pieczenia, i piekę mięso jeszcze 10-15 minut, by się zarumieniło.





Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger