Pęczak z pieczarkami i kolorową papryką
Zaplanowałam na dziś, jak zwykle kiedy mam wolną chwilę, kilka posiłków, które zazwyczaj w takich wypadkach na gorąco zamykam w słoikach, i wykorzystujemy je potem przez kilka kolejnych dni. Tak więc zrobiłam: duszoną cebulę z makiem i czosnkiem (wspaniale smakuje podana do smażonych mięs); zupę z pieczarami i kluskami z kurczaka; i tę pyszną kaszę - pęczak jęczmienny, z jędrną, kolorową papryką i pieczarkami, doprawiony czosnkiem i kuminem - niebo w gębie! to idealna potrawa "słoikowa" czy jak kto woli, "pudełkowa" - do pracy na szybki obiad jak znalazł.
W moich dzisiejszych daniach przeważają warzywa, i jak to przy ich obróbce, po oczyszczeniu i obraniu pozostaje sporo resztek. Przy segregacji odpadów, którą robi chyba każda/ każdy z nas, cudownym rozwiązaniem i genialnym pomocnikiem jest specjalny pojemnik na odpadki kuchenne, mini kosz Brabantia - spójrz na kilka zdjęć niżej. Jak napisałam, mój jest niewielki, przez co wygodny w użytkowaniu, można go bez problemu postawić na blacie i bezpośrednio do niego obierać warzywa i owoce. Pojemnik, jak wszystkie produkty znanej i cenionej na świecie holenderskiej marki Brabantia https://www.garneczki.pl/marka/brabantia, jest wykonany z najwyższej jakości materiałów. Jest solidny, ma zdejmowaną pokrywkę która po nałożeniu szczelnie skrywa zawartość i zapachy; do tego wygodną rączkę - łatwo go ponieść, przenieść, odstawić. Poza tym może być myty w zmywarce.
Zanim zaczęłam go używać zastanawiałam się, na ile będzie przydatny, bo przecież resztki można wyrzucić od razu do kosza, ale stwierdziłam, że to naprawdę bardzo wygodnie i poręczne rozwiązanie. Do pojemniczka można wrzucać odpadki kuchenne (obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie) nadające się na domowy kompost lub do pojemnika na bioodpady - wtedy łatwo oddzielamy takie resztki od odpadów zmieszanych.
Możesz go kupić w sklepie Garneczki.pl
1 szklanka wody
1 średniej wielkości cebula
2 ząbki czosnku
12-15 niewielkich pieczarek
1 mała zielona papryka
1 mała czerwona papryka
4 łyżki oleju
1 łyżeczka masła
do smaku: sól, pieprz, mielony kumin
Przygotowanie:
Zagotowuję wodę z dużą szczyptą soli, wrzucam kaszę, przykrywam i na małym ogniu gotuję aż woda całkowicie wsiąknie w kaszę, a ta zmięknie (ok. 20 minut). Pod koniec gotowania dodaję masło.
W międzyczasie: obieram cebulę i kroję w niewielką kostkę; z papryk wycinam gniazda nasienne, po czym obie papryki kroję na cienkie paseczki. Każdą z oczyszczonych pieczarek kroję na 2-3 plasterki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz