Szukaj na blogu

Wątróbka z kurczaka duszona z porem i pieczarkami

Wątróbka z kurczaka duszona z porem i pieczarkami

Szybkie, smaczne i tanie danie z wątróbki z kurczaka, u nas podane z kaszą gryczaną i surówką z białej rzodkwi.




Składniki:
0,5 kg wątróbki z kurczaka
1 por (jasnozielona część)
8-10 pieczarek
2 łyżki oleju
1 łyżeczka masła
sól i pieprz do smaku
0,5 łyżeczki słodkiej mielonej papryki
niepełne pół płaskiej łyżeczki majranku
0,5 szklanki bulionu (może być woda)
Przygotowanie:
Wątróbkę oczyszczam z błon. Pora dokładnie myje, po czym kroję wzdłuż, a potem w plasterki. Pieczarki również kroję w plasterki. Rozgrzewam olej z masłem na patelni, wrzucam pora i pod pokrywką smażę 5 minut, mieszając. Po tym czasie przesuwam podduszonego pora na jedną stronę patelni i w wolne miejsce wkładam wątróbkę. Przykrywam patelnię i smażę wszystko kolejne 5 minut, raz mieszając by przewrócić wątróbkę na drugą stronę. Teraz odsuwam na połowę patelni wątróbkę z porem, a w wolne miejsce wrzucam pokrojone pieczarki. Całość odrobinę solę i dalej pod pokrywką duszę 10 minut (na małym ogniu, również lekko mieszając w międzyczasie). Oprószam wszystko papryką, majerankiem i pieprzem, dolewam bulion i duszę jeszcze 5 minut. Na koniec doprawiam do smaku solą.






Skrzydełka trochę egzotycznie (z pędami bambusa)

Skrzydełka trochę egzotycznie (z pędami bambusa)

Ech, skrzydełka, jak ja was lubię!  za smak i za prostotę, i za to że jeszcze nigdy się nie zawiodłam w oczekiwaniach wobec potraw z was przygotowywanych. Dziś jest wersja lekko azjatycka, z dodatkiem pędów bambusa i sosem sojowym. 

Jeśli jednak nie macie pędów bambusa, to nie rezygnujcie z tego dania, po prostu go pomińcie! I tak będzie smakować pysznie.



Składniki:
8 skrzydełek z kurczaka
1 spora cebula
3 ząbki czosnku
2 średniej wielkości pietruszki
1 niewielka cykoria (może być kawałek kapusty pekińskiej)
3 łyżki jasnego sosu sojowego
100 g. pędów bambusa (paseczki)
2 łyżki oleju
1 szklanka bulionu drobiowego
1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 pełna łyżeczka słodkiej mielonej papryki
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Skrzydełka ostrym nożem dzielę na dwie części, odrzucając końcówki (przydadzą się do zupy), przekładam je do miski. Obraną cebulę siekam w piórka, pietruszkę w cienkie plasterki, siekam też czosnek - wszystkie warzywa dokładam do kurczaka. Polewam wszystko sosem sojowym, posypuję słodką papryką i mieszam, a następnie wykładam na głęboką patelnię ze średnio rozgrzanym olejem. Przykrywam i smażę 6-8 minut, mieszając. Następnie dorzucam grubo pokrojoną cykorię, ponownie przykrywam i duszę razem ok. 30 minut. Wlewam bulion (zostawiam 3 łyżki), doprawiam wstępnie całość do smaku solą i pieprzem, duszę 5 minut. Pozostawiony bulion mieszam dokładnie z mąką ziemniaczaną, po czym mieszaninę wlewam na patelnię i dokładnie mieszam do zgęstnienia. Dorzucam paseczki bambusa, duszę jeszcze 5 minut. Podaję z ryżem lub z surówką.







Omlet warzywny z cykorią, pietruszką i kalafiorem

Omlet warzywny z cykorią, pietruszką i kalafiorem

Dość trudno ocenić po smaku, co jest w składzie. Smakuje bardzo dobrze, delikatnie, trochę egzotycznie; jest sycący i może być daniem obiadowym. 




Porcja dla 1 osoby:
1 jajko
1 mała cykoria (12-16 liści)
5 cm jasnej części pora
1 mała, wąska pietruszka
2-3 różyczki kalafiora
duża szczypta curry
duża szczypta słodkiej mielonej papryki
1 łyżeczka bułki tartej
sól i pieprz do smaku
1 łyżka oleju do smażenia
Przygotowanie:
Różyczki kalafiora obgotowuję 5 minut we wrzątku, po czym wyjmuję i siekam na małe kawałki. Oddzielam liście cykorii i przez 2 minuty sparzam je we wrzątku po gotowaniu kalafiora, wyjmuję i odkładam. Pora siekam drobniutko, obraną pietruszkę kroję w cieniutkie plasterki (jeśli nie jest wąska, dodatkowo je siekam) - pokrojone warzywa razem z kalafiorem przekładam na rozgrzaną, suchą patelnię, oprószam je curry i papryką, smażę mieszając przez 2 minuty. Przekładam je do miski, odstawiam na chwilę do przestudzenia. Cykorię siekam na kawałki (nie muszą być małe) i również przekładam do miski. Wbijam jajko, dodaję bułkę tartą, doprawiam całość solą i pieprzem, dokładnie mieszam. Masa powinna być gęsta. Na małej patelni rozgrzewam łyżkę oliwy, wykładam masę ubijając ją łyżka, przykrywam patelnię. Smażę na małym ogniu aż masa na powierzchni się zetnie, po czym szybkim ruchem odwracam patelnię, by przełożyć omleta na pokrywkę (uprzednio ją lekko natłuściłam pędzelkiem), i zsuwam omleta tak, by górna część tym razem znalazła się pod spodem. Smażę jeszcze minut, dwie. Podaję na gorąco, ze świeżymi warzywami.




Naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem (z mąką orkiszową pełnoziarnistą)

Naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem (z mąką orkiszową pełnoziarnistą)

Jak zwykle u nas ostatnio - wersja odchudzona, bo naleśniki przygotowałam z większą częścią mąki pełnoziarnistej, a farsz jest lekkostrawny, z gotowanym kurczakiem i pachnącym czosnkiem szpinakiem. Polecam!



Składniki na ciasto:
1 szklanka mąki orkiszowej pełnoziarnistej
3/4 szklanki mąki pszennej
3 jajka
niepełne 2 szklanki gazowanej wody mineralnej
duża szczypta soli
3 łyżki oleju 

* z tej porcji ciasta wyszło mi 8 naleśników o średnicy 24 cm.

Nadzienie:
450 g. mrożonego, rozdrobnionego szpinaku
1 duży ząbek czosnku
1 łyżeczka masła
szczypta soli i pieprzu
ok. 150-200 g. ugotowanej (np. w zupie) piersi kurczaka
Dodatkowo:
kilka pomidorków koktajlowych
olej do nasmarowania patelni grillowej
Przygotowanie:
Naleśniki: obie maki wsypuję do głębokiej miski, dolewam wodę, wbijam jajka i dokładnie miksuję lub ubijam trzepaczką. Dodaję szczyptę soli oraz olej, jeszcze raz dokładnie  miksuję, po czym odstawiam ciasto na 15 minut. Następnie smażę cienkie naleśniki (do smażenia pierwszego na rozgrzaną patelnię wlewam odrobinę oleju, do kolejnych oleju nie używam).
Nadzienie: zamrożony szpinak przekładam na szeroką patelnię i podgrzewam aż się rozmrozi, i odparuje większość płynu. Dodaję masło i przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiam do smaku solą. Dodaję też drobno posiekane mięso z kurczaka, mieszam.
Na każdy naleśnik wykładam porcję farszu, po czym naleśniki składam w koperty.
Tak przygotowane podsmażam na patelni grillowej natłuszczonej niewielką ilością oleju, razem z pomidorkami koktajlowymi. Podaję na gorąco.





Pikantna zupa z mieloną wołowiną i kaszą jaglaną

Pikantna zupa z mieloną wołowiną i kaszą jaglaną

Jak dla mnie ta zupa jest pyszna. Delikatny smak warzyw w połączeniu z wołowiną, z dodatkiem kaszy jaglanej, z wyrazistymi dodatkami - świetna i rozgrzewająca.



Składniki:
5 cm jasnej części pora
0,5 średniej wielkości selera
3 ząbki czosnku
3 łyżki kaszy jaglanej
250-300 g. mielonej wołowiny
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
pieprz cayenne - ilość wg gustu 
1 łyżeczka majeranku
0,5 łyżeczki tymianku
1 łyżka masła
sól do smaku
ok. 1,5 litra wody
Przygotowanie:
Selera kroję w małą kostkę, pora również drobno siekam. Warzywa podsmażam ok. 5 minut na maśle, po czym przekładam do zagotowanej wody. Na patelnię przekładam mięso i smażę kilka minut, rozdzielając je łopatką. Również przekładam do garnka z wodą. Lekko doprawiam zupę solą, dodaję zioła i gotuję na wolnym ogniu, pod pokrywką, 20 minut. Następnie dorzucam kaszę oraz posiekany czosnek, słodką paprykę i pieprz cayenne. Gotuję na małym ogniu 20 minut, ostatecznie doprawiam do smaku. Na talerzu posypuję posiekaną ulubioną zieleniną.


Placki z gotowanych ziemniaków z rukolą i papryką

Placki z gotowanych ziemniaków z rukolą i papryką

Ziemniaki po wczorajszym obiedzie, lekko przywiędnięta rukola, kawałek papryki - a po połączeniu wszystko daje całkiem fajny posiłek :)




Składniki na 2 porcje:
250 g. ugotowanych ziemniaków (najlepiej w mundurkach)
50 g. dowolnej, łagodnej papryki (u mnie żółta)
2 garście rukoli
1 ząbek czosnku
0,5 łyżeczki majeranku lub innych ziół (mogą być świeży koperek lub pietruszka, wtedy 1 łyżeczka)
1 jajko
2 pełne łyżki mąki pszennej
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Ziemniaki ścieram na tarce z grubymi oczkami (ewentualnie mogą być poduszone widelcem), rukolę drobno siekam, paprykę kroję w małą kostkę. Wszystkie warzywa przekładam do miski, wbijam jajko, dodaję zioła, oprószam solą i pieprzem delikatnie mieszam (tylko do połączenia). Dodaję mąkę, jeszcze raz lekko mieszam. Łyżką wykładam porcje masy na patelnię ze średnio rozgrzanym olejem (5-6 placków), smażę z obu stron na rumiano. 





Potrawka z  indyka z fasolką szparagową (wersja zwykła i fit)

Potrawka z indyka z fasolką szparagową (wersja zwykła i fit)

Duszone mięso z fasolką szparagową to dla mnie zawsze pewniak, a że olśniło mnie dziś, że istnieją mrożonki, i drogą zakupu nabyłam zieloną fasolkę, to szybciutko powstał obiad na jutro. Łatwy, szybki, w dwóch wersjach: odchudzonej i bogatszej. Może skorzystacie z pomysłu?                            


                     * wersja fit



Składniki na 3 osoby:
Podstawa do wersji lekkiej:
400 g. fileta  z indyka
1 średnia cebula
450 g. zielonej fasolki szparagowej (może być mrożona)
2 ząbki czosnku
1 łyżka oleju
1 łyżeczka masła
0,5 łyżeczki curry
1 łyżeczka posiekanego świeżego lub 0,5 łyżeczki suszonego lubczyku
1 łyżeczka posiekanego koperku
sól i pieprz do smaku
Dodatkowo do wersji bogatszej:
0,5 szklanki słodkiej śmietanki 30%
0,5 łyżeczki mąki pszennej
Przygotowanie:
Wersja lekka: Mięso kroję na plastry ok. 1 cm grubości, i na średniej wielkości kawałki, oprószam je solą i pieprzem. Rozgrzewam olej na patelni i szybko obsmażam mięso do zezłocenia - z obu stron. Obraną cebulę siekam w cienkie piórka, dorzucam na patelnię, przykrywam patelnię i duszę razem do zeszklenia cebuli. Dokładam masło oraz pociętą fasolkę (użyłam mrożonej) i pod pokrywką duszę na średnim ogniu 30 minut. Na koniec dodaję curry, posiekany czosnek i doprawiam całość do smaku solą i pieprzem.
Wersja wzbogacona: śmietankę dokładnie mieszam z mąką, wlewam do wersji wyżej, mieszam podgrzewając do zgęstnienia sosu. Doprawiam ostatecznie do smaku.



Pieczone cukinie i bakłażany

Pieczone cukinie i bakłażany

Mięciutkie, pachnące czosnkiem, ziołami i limonką warzywa wystąpiły dziś u nas jako dodatek do pieczonego indyka.





Składniki na 2 osoby:
2 średniej wielkości cukinie
2 małe lub 1 duży bakłażan
pół czerwonej cebuli
2 ząbki czosnku
1 limonka
kilka gałązek tymianku
pół łyżeczki posiekanego rozmaryny
3-4 łyżki oliwy (u mnie z trawą cytrynową)
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Warzywa myję, po czym kroję po skosie na plastry grubości ok. 1 cm. Na dno blachy wlewam  2 łyżki oliwy, układam plastry cukinii i bakłażana, posypuję pokrojoną w piórka cebulą i posiekanym czosnkiem. Limonkę kroję na ósemki, dokładam do warzyw; dodaję tymianek i całość posypuję rozmarynem, solą i pieprzem. Wszystko skrapiam pozostałą oliwą. Przykrywam blachę (może być folia aluminiowa, błyszczącą stroną do wewnątrz) i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C (bez termoobiegu) na 20 minut. Po tym czasie zdejmuję folię i piekę warzywa jeszcze 8-10 minut. 





Zupa z pora i brokuła

Zupa z pora i brokuła

Delikatna, łagodna zupa z zielonych warzyw, gotowana na filecie z piersi kurczaka.

Szukasz innych pomysłów na zupę? Zapraszam do TEJ zakładki - na pewno znajdziesz tu inspirację!



Składniki:
1 średniej wielkości por
4-5  różyczek brokuła
pół małego selera
2 ząbki czosku
1 pojedynczy filet z piersi kurczaka
1,5 litra wody
3 łyżki kaszy jaglanej
1 łyżka masła
szczypta ziół prowansalskich
sól i pieprz do smaku
świeży lubczyk
Przygotowanie:
Mięso zalewam w garnku wodą, zagotowuję. W międzyczasie drobno kroję pora i selera, podsmażam na maśle przez ok. 5 minut, mieszając. Brokuła siekam drobno. Wszystkie warzywa przekładam do garnka i gotuję aż mięso będzie miękkie. Dodaję posiekany czosnek, zioła prowansalskie, oraz sól i pieprz do smaku. Wrzucam również kaszę i gotuję wszystko jeszcze 15 minut. Przed podaniem rozdrabniam mięso na kawałki, oraz dodaję lubczyk. Można podawać ze śmietaną lub jogurtem.



 Kotlety z gotowanych ziemniaków z porem i szczypiorkiem

Kotlety z gotowanych ziemniaków z porem i szczypiorkiem

Pyszne w smaku kotlety, które zapachem przypomniały mi kuchnię Babci; pamiętam żeliwny garnek gdzieś na brzegu płyty, a w nim pewnie skwarki ze słoninki i cebulka, które wolniutko podsmażały się by potem niebiańsko smakować z pyzami czy kopytkami ... W moich kotletach nie ma ani smalcu ani cebulki, tłuszczu starałam się użyć jak najmniej, ale zapach podduszonego pora i smażonych ziemniaków nasunął mi takie skojarzenia. A wracając do rzeczywistości - obiad jest prosty, ale bardzo smaczny. Kotlety są niezwykle kremowe w środku. Moje zjadłam z łagodnym ajwarem.



Składniki na 5-6 kotletów:
400 g ziemniaków (waga po ugotowaniu i obraniu)
5 cm jasnej części pora
2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku
1 jajko
3 łyżki mąki pszennej + łyżeczka do panierowania
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Ziemniaki gotuję w mundurkach, ciepłe obieram, przekładam do miski. Pora siekam drobniutko, podsmażam na odrobinie oleju do zeszklenia, dodaję do ziemniaków. Duszę wszystko dokładnie widelcem, mieszam, dorzucam szczypiorek, jajko, 2 łyżki mąki oraz sól i pieprz do smaku - mieszam łyżką do połączenia się składników. Dodaję trzecią łyżkę mąki, lekko mieszam (nie za długo, bo masa będzie coraz rzadsza). Masę dzielę na 5-6 porcji, formuję kotlety lekko obtaczając je w mące. Smażę po 4 minuty z każdej strony na średnio rozgrzanym oleju. Podaję z surówką lub dowolnym sosem.


                                 

                                 

                                 


Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger