Szukaj na blogu

Jarzynowa. . . zupa mleczna

Jarzynowa. . . zupa mleczna

 Gdy spróbowałam tej zupy już po ugotowaniu, gdzieś w zakamarkach pamięci otworzyła mi się furtka. Znam ten smak, na pewno coś podobnego kiedyś jadłam ! Pewnie Kochana Babcia robiła coś podobnego...
W każdym razie - naprawdę pyszna rzecz, choć może się wydawać dziwna - mleczna warzywna zupa ? A tak :) Jest kremowa i delikatna. Spróbujcie koniecznie i dajcie znać, co o tym myślicie.






Składniki:

5-6 młodych ziemniaków
1/5 sałaty lodowej
1 - 1,5 szklanki mleka 3,2 %
1 łyżka masła
2-3 łyżki tartego żółtego sera
sól, pieprz do smaku
ulubiona zielenina: koperek, natka pietruszki
Przygotowanie:
 Oczyszczone ziemniaki kroję w cienkie plasterki, przekładam do garnka z grubym dnem (ważne!), zalewam mlekiem (ilość jak na zdjęciu), lekko solę i pod przykryciem zagotowuję. Zmniejszam ogień, dokładam masło i gotuję przez ok. 10 minut, mieszając co jakiś czas. Ziemniaki powinny być miękkie- wtedy dorzucam posiekaną sałatę. Gotuję jeszcze kilka minut, po czym dorzucam ser, doprawiam zupę 
i podaję gorącą, dodatkowo posypaną porcją sera i zieleniny.
Przepis autorski.













Wegetariański obiad III
Papryka nadziewana kremowym bulgurem (na parze)

Papryka nadziewana kremowym bulgurem (na parze)


   Lubię wszystkie nadziewane warzywa- głównie za to, jakie możliwości dają. Są trochę jak zapiekanki, można w nich połączyć tyle smaku, ile pomysłów. W mojej dzisiejszej propozycji kasza jest przygotowana z mlekiem i serem, co nadaje jej bardzo delikatnej, aksamitnej konsystencji, a te cudowne, czerwone paprykowe strąki - przecież aż się proszą by je czymś wypełnić ! 

  




Składniki na 2 osoby:

2 długie czerwone papryki
1/2 szklanki kaszy bulgur
100 g. chudego parzonego boczku w plastrach
1/3 szklanki mleka skondensowanego
5 strączków żółtej fasolki szparagowej
kilka łyżek wody
kilka listków świeżej mięty
łyżka posiekanej natki pietruszki
ok. 50 g. żółtego sera
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
 Boczek kroję w drobną kostkę, przekładam do rondla z grubym dnem i pod przykryciem pozwałam mu się lekko zrumienić. Wsypuję kaszę, mieszam, zostawiam na minutę, po czym wlewam mleko i duszę na wolnym ogniu ok. 5 minut. Ucinam końcówki strąków fasoli, kroję ją w ukośne 1-cm kawałki , dodaję do kaszy. Doprawiam solą i pieprzem, dolewam kilka łyżek wody, duszę pod przykryciem jeszcze ok. 5 minut. Dodaję posiekaną miętę i pietruszkę, zestawiam z ognia, wsypuję pokrojony w drobną kostkę ser.
 Myję dokładnie papryki, po czym odkrawam górne części od łodygi, jednocześnie usuwając gniazda nasienne. Nadziewam papryki kaszą, wciskając ją łyżeczką w głąb warzyw. Tak przygotowane papryki gotuję na parze ok. 25 minut ( lub zawijam w folię aluminiową i piekę w piekarniku w temperaturze ok. 180 stopni C).
Przepis autorski.









Lato w pełni!
Salsa z cukinii i czerwonych śliwek

Salsa z cukinii i czerwonych śliwek

    Salsa jest bardzo świeża i wyrazista w smaku dzięki sporemu dodatkowi papryczek chili ( można wyrzucić część pestek, o ile ma być łagodna) i świeżym listkom melisy. Śliwki i ciemny cukier dodają słodyczy, a cukinia swoją delikatnością cudownie łączy wszystkie smaki. To jak powiew prawdziwego lata :)






 

Składniki:

1 mała cukinia
2 czerwone papryczki chili
2 czerwone śliwki
10 listków świeżej melisy
1/2 łyżeczki cukru dark muscovado
1/4 łyżeczki soli
łyżeczka oliwy
Przygotowanie:
  Dokładnie umyte warzywa i śliwki kroję w drobną kosteczkę, mieszam w miseczce. Dodaję sól i cukier, odstawiam na 10 minut , by smaki się przegryzły. Listki melisy siekam w paseczki, dodaję do miski, wlewam oliwę, mieszam dokładnie. Podaję jako dodatek do grillowanych mięs czy warzyw.
Przepis autorski.








<
Lemoniada imbirowa

Lemoniada imbirowa

   Latem szukamy pomysłu na smaczne, orzeźwiające napoje. Takim na pewno jest lemoniada z imbiru, która może być podana z różnymi dodatkami, jak choćby miętą, limonką czy kropelką wody różanej. Imbir warto wykorzystać w kuchni nie tylko ze względu na jego charakterystyczny, dość ostry smak, ale też na doskonałe dla naszego organizmu właściwości. Azjaci nie wyobrażają sobie bez niego życia, wykorzystując jego lecznicze cechy. Dość powiedzieć, że leczy przeziębienia, łagodzi migreny, likwiduje mdłości, zwiększa koncentrację. Zatem - korzystajmy :)


 Zapraszam też na lemoniadę różaną, na którą sposób znajdziecie tutaj




Składniki :
ok. 300-400 g. świeżego imbiru
2 łyżki miodu
schłodzona woda mineralna
Dodatkowo:
świeża mięta
woda różana
limonka lub cytryna
Przygotowanie:
   Imbir obieram ze skórki- łatwo robi się to za pomocą łyżeczki. Ścieram go na drobnej tarce, przekładam do miseczki. Miód rozpuszczam (o ile nie jest płynny) i mieszam ze startym imbirem. Przechowuję w lodówce w zamkniętym słoiczku.

Aby przygotować lemoniadę- na szklankę przeznaczam łyżeczkę pasty imbirowej i kilka listków mięty ( w całości lub utartych w moździerzu). Dopełniam szklankę wodą mineralną , mieszam i ewentualnie przelewam przez sitko. Wlewam dowolną ilość soku z limonki lub cytryny, podaję z kostkami lodu.
Przepis autorski.







Karkówka duszona w pomidorach i czosnku

Karkówka duszona w pomidorach i czosnku

  Mam dla Was dziś karkówkę trochę inną niż zazwyczaj podaję, bo uduszoną w bardzo aromatycznym, pomidorowym, gęstym sosie. Niech nie przerazi Was duża ilość czosnku w przepisie - owszem, nadaje daniu charakterystyczny smak, ale cała ostrość zupełnie ginie w trakcie długiego duszenia, ustępując miejsca słodyczy. W efekcie mięso jest bardzo miękkie i delikatne; potrawę można zjeść zarówno z ryżem czy makaronem, jak i po prostu np. z chlebkiem naan.



Składniki :

1 kg karkówki wieprzowej
10 ząbków czosnku
2 łyżki soli
2 łyżki mąki pszennej
kilka łyżek oleju do smażenia
200 g. przecieru pomidorowego
2 łyżki sosu rybnego
1 łyżka ciemnego cukru
3 liście laurowe
2/3 szklanki wody
czarny mielony pieprz do smaku
Przygotowanie:
 Mięso kroję w 1,5-centymetrowe plastry. Czosnek ucieram w moździerzu razem z solą i nacieram każdy plaster karkówki. Układam mięso w misce, szczelnie przykrywam folią i odstawiam na noc do lodówki. 
Mąkę przesypuję na talerz, panieruję w niej każdy kawałek mięsa i na oleju obsmażam z obu stron na rumiano. Przecier pomidorowy mieszam z sosem rybnym i cukrem i wodą. Na dno garnka ( grube dno) wlewam troszkę powstałego sosu, układam warstwę mięsa, polewam sosem, układam mięso- naprzemiennie do końca składników. Dokładam liście laurowe, doprawiam pieprzem i duszę pod przykryciem przez ok.półtorej godziny na niewielkim ogniu.
Przepis autorski.


 



Piwne placuszki z wędzonym twarogiem i papryką

Piwne placuszki z wędzonym twarogiem i papryką

   Te placuchy to chyba moja najbardziej spontaniczna potrawa - od pomysłu do jedzenia  minęło mniej więcej 10 minut. Może nawet 8. A efekt- ho ho :) Naprawdę bardzo dobre w smaku, doskonałe do piwa czy ot, na przekąskę. Są puszyste, z wyraźną nutą wędzonego sera i papryki, w tle czuje się też nutkę piwną. 








Składniki na 16 sztuk:
1 szklanka mąki pszennej
200 g. wędzonego twarogu
3/4 szklanki jasnego piwa
2 łyżki pasty z wędzonej papryki ( lub 1,5 łyżki w proszku)
duża szczypta soli
olej do smażenia
trochę pokruszonego sera do posypania
Przygotowanie:
 Do mąki wsypuję sól, wlewam z góry piwo, by się spieniło i mieszam łyżką, tyle by ciasto się połączyło. dodaję pastę z papryki, wkruszam w grubych kawałkach ser i jeszcze raz mieszam. Na patelnię wlewam troszkę oleju, łyżką kładę niewielkie, nierównomierne porcje ciasta i na smażę po ok. 3-4 minuty z każdej strony. Podaję z pokruszonym serem.
Przepis autorski.













Wegetariański obiad III
Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger