Szukaj na blogu

Letnie danie - leczo

Letnie danie - leczo

Bez niego lato nie smakuje tak, jak powinno :) Pamiętam je (leczo) od podstawówki - wtedy w wakacje robiło się je w moim rodzinnym domu pewnie co kilka dni.  Nic dziwnego, bo to wspaniała, bardzo bogata w smaku potrawa, na dodatek tania - zwłaszcza, kiedy warzywa rosną w ogródku :)
W mojej wersji już od wielu, wielu lat obok papryki w tym daniu są jeszcze pieczarki i cukinia. A jak jest u Ciebie? 



Składniki:
1 duża czerwona papryka
1 duża zielone papryka
niewielki kawałek papryczki chili
1 duża cebula
1 mała zielona cukinia
1 mała żółta cukinia
15 małych pieczarek
2,3 ząbki czosnku
1 duży, miąższysty pomidor (lub w zamian 1 pełna łyżka koncentratu pomidorowego)
1 łyżka posiekanych liści bazylii
1 łyżka posiekanej natki pietruszki 
Opcjonalnie:
150-200 g. dobrej jakości cienkiej kiełbasy (można pozostać przy wersji bezmięsnej, również jest pyszna!)
Dodatkowo:
6 łyżek oleju
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Warto zacząć od pokrojenia wszystkich składników:
- cebulę kroję w piórka
- słodkie papryki, po wycięciu gniazd nasiennych, w paseczki lub niewielkie kawałki; papryczkę chili drobniutko
- obie cukinie wzdłuż na pół, a później na plasterki
- pieczarki na pół, niech zostaną w kawałkach
- pomidora w dużą kostkę
- czosnek drobniutko
- kiełbasę wzdłuż na pół, i tak jak cukinie, na plasterki
Rozgrzewam olej na głębokiej patelni, wrzucam na nią cebulę i podsmażam do zeszklenia. Następnie dorzucam kiełbasę, podsmażam przez 2,3 minuty, mieszając. Kolejne są pieczarki - wrzucam na patelnię, oprószam solą, i smażę wszystko na sporym ogniu przez 3,4 minuty. Dalej: pokrojone cukinie - również smażę kilka minut. Dodaję papryki, mieszam, podsmażam kilka minut. Dorzucam pokrojonego pomidora/koncentrat, mieszam, wstępnie doprawiam do smaku solą i pieprzem. Przykrywam patelnię i na niewielkim ogniu duszę 15-20 minut. Na końcu dodaję posiekany czosnek, oraz zioła, ostatecznie doprawiam do smaku.


Plastry schabu duszone w sosie z żółtej cukinii i pomidorów

Plastry schabu duszone w sosie z żółtej cukinii i pomidorów

Plastry mięsa udusiłam ze sporą ilości cebuli, soczystym pomidorem i pyszną cukinią. To lekkie i bardzo smaczne danie obiadowe. 

Do przygotowania duszonego schabu z przyjemnością użyłam patelni firmy Zwieger.



Składniki:
5-6 plastrów schabu wieprzowego, grubości niespełna 1 cm
1 duża cebula
1 duży lub 2 mniejsze miąższyste pomidory
1 mała żółta cukinia
1-2 cm drobno posiekanej papryczki chili
1 duży ząbek czosnku
3-4 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku
1-2 łyżki posiekanej natki pietruszki 
Przygotowanie:
Obraną cebulę kroję w piórka, podsmażam do zeszklenia na rozgrzanym oleju. Zsuwam ją na bok patelni. Plastry mięsa oprószam z obu stron solą i pieprzem, po czym krótko podsmażam na rozgrzanym  oleju (nie muszą się nawet rumienić). Zmniejszam ogień do minimum, przykrywa,m patelnię i duszę mięso ok. 20 minut. Następnie dokładam pokrojoną najpierw w plasterki, a potem na półplasterki cukinię oraz posiekaną papryczkę chili. Dalej pod pokrywką duszę 10-15 minut. Na końcu dorzucam pokrojonego w kostkę pomidora i posiekane: czosnek oraz natkę pietruszki. Wszystko wstępnie doprawiam solą i pieprzem. Duszę pod pokrywką 10 minut. Pomidor powinien się rozpaść tworząc sos. Doprawiam na koniec do smaku. Podaję np. z makaronem.











Kluski z ziemniaków i cukinii

Kluski z ziemniaków i cukinii

Mam od czasu do czasu taką kluskową zachciewajkę - nie robię ich często, bo zazwyczaj stawiam na szybkie obiady. A takie kluseczki to jednak pyszna rzecz! Dzisiejsze połączenie ziemniaków z cukinią dało przepyszne, delikatne w smaku, mięciusie kluseczki, które rewelacyjnie smakują z masełkiem podsmażonym z odrobinką czosnku.




Składniki:

0,5 kg ugotowanych ziemniaków
1 młoda cukinia ok. 0,5 kg wagi (po odciśnięciu ok. 300 g)
1 ząbek czosnku
1 jajko
2 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
3 pełne łyżki mąki pszennej (chociaż ciasto będzie wydawało się za rzadkie, nie polecam dodawać więcej, bo kluski będą zbyt twarde)
Do okrasy:
1 łyżka masła
1 mały ząbek czosnku
kawałek drobno posiekanej cebuli
1-2 łyżki mąki pszennej potrzebne do formowania klusek
Przygotowanie:
Przestudzone ziemniaki ścieram na tarce z grubymi oczkami. Cukinię dokładnie myję, po czym ścieram - również na tarce z grubymi oczkami - do oddzielnej miski. Oprószam ją szczyptą soli  i przez 1-2 minutę wygniatam dłonią, po czym bardzo dokładnie odciskam z soku. Odciśniętą przekładam do startych ziemniaków. Dodaję jajko, dokładnie mieszam. Następnie dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, obie mąki, oraz sól i pieprz do smaku. Mieszam tylko do połączenia się składników - długie mieszanie spowoduje, że ciasto będzie coraz rzadsze.
W międzyczasie zagotowuję ok. 2 litry wody z łyżeczką soli. Z ciasta łyżką odrywam porcje wielkości orzecha włoskiego, każdą porcję zsuwam do miseczki z mąką,  i dopiero wtedy delikatnie formuję kulki. Tak przygotowane kluski wrzucam do wrzątku, delikatnie mieszam, i od momentu wypłynięcia na powierzchnię gotuję 2-3 minuty. Podaję z rozpuszczonym masłem (gdy rozpuści się na patelni, podsmażam przez kilka minut drobno posiekaną cebulę, a gdy ta się zeszkli dodaję posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek i przez 30 sekund podsmażam razem).








Placek jajeczny z warzywami i kiełbasą

Placek jajeczny z warzywami i kiełbasą

Dzisiejszy obiad, choć niedzielny, zrobiłam trochę leniwie, przy okazji wykorzystując resztki z lodówki. Żeberka zostały z wczoraj; miałam 2 ugotowane ziemniaki - tych by było za mało, więc dodając to i owo przygotowałam coś w rodzaju frittaty. Smakowała pysznie.
Idealna do tego rodzaju dań jest niewielka patelnia White Stone firmy Zwieger. Wypróbowałam ją już wielokrotnie, i wiem że nic nie przywiera, świetnie trzyma temperaturę i bardzo dobrze się z niej korzysta. Jeśli szukasz zgrabnej, niewielkiej patelni, tę Ci z odpowiedzialnością polecam.




Składniki:
2 ugotowane ziemniaki
1 średnia cebula
kawałek cienkiej kiełbasy
3-4 pomidorki koktajlowe
1-2 łyżki startego żółtego sera
1-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
niewielki kawałek czerwonej papryki
3 łyżki oleju do smażenia
3 jajka
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Obrane, ugotowane ziemniaki kroję w kostkę, podobnie cebulę. Kiełbasę kroję w plasterki, paprykę na małe kawałki, a pomidorki koktajlowe wzdłuż na pół. Rozgrzewam olej na patelni, wrzucam nań cebulę, oprószam ją solą i krótko podsmażam do zeszklenia. Dodaję po kolei, każdorazowo podsmażając po 2-3 minuty: kiełbasę, ziemniaki, paprykę, pomidory. Następnie wszystko posypuję startym serem i posiekaną natką pietruszki, i wbijam na górę jajka. Lekko wszystko mieszam, oprószam solą i pieprzem, przykrywam patelnię i smażę na niewielkim ogniu do ścięcia jajek.












Golonka pieczona z warzywami (z piwem)

Golonka pieczona z warzywami (z piwem)

Panuje powszechna opinia, że prawdziwy facet nie odmówi dobrej golonki. A moim zdaniem nie odmówi jej też kobieta :) Dlaczego? Dlatego, że jest rewelacyjna :) (Ja nie miałam tej szansy, nic nie zostało).
To pyszne mięso, odpowiednio przygotowane, może być ucztą dla podniebienia! 




Składniki:
spora tylna golonka wieprzowa
sól ziołowa (lub sól, pieprz, trochę suszonego majeranku i przeciśniętego przez praskę czosnku do natarcia)
Dodatkowo:
kilka marchewek
1-2 cebule
2-3 gałązki tymianku
5 łyżek oleju (2 do smażenia, 3 do pieczenia)
ok. 0,5 szklanki ciemnego piwa
sól do smaku
Przygotowanie:
Golonkę dzień przed pieczeniem solidnie nacieram solą ziołową (lub solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem). Szczelnie zawiniętą zostawiam na noc w lodówce.
Następnego dnia na niewielkiej patelni rozgrzewam 2 łyżki oleju i obsmażam mięso z obu stron.
Na dno naczynia do pieczenia wlewam 3 łyżki oleju. Obrane marchewki przekrajam wzdłuż na pół i układam na dnie naczynia, dodaję też pokrojone w ósemki cebule. Dorzucam tymianek, całość oprószam solą ziołową.
Na tak przygotowanych warzywach układam podsmażoną wcześniej golonkę. Podlewam ją 1/4 szklanki piwa. Szczelnie przykrywam naczynie z golonką i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C na 2 godziny. W międzyczasie raz przekręcam mięso.
(Po dwóch godzinach wyłączyłam piekarnik na ok. godzinę, bo poszliśmy na spacer. W tym czasie golonka, dalej przykryta, dochodziła w cieple. Możesz jednak ten etap pominąć, a w zamian wydłużyć czas pieczenia w 170 stopniach C).
Po tym czasie zdejmuję przykrycie, zwiększam temperaturę do 210 stopni C. Polewam golonkę pozostałym piwem, dodatkowo lekko posypuję ją jeszcze solą ziołową. Piekę ok. godziny, przewracając ją jeszcze dwukrotnie. W międzyczasie polewam ją sosem z dna naczynia.
Upieczona golonka powinna być mięciutka i delikatna.










Marynowane ziemniaki (do sałatek)

Marynowane ziemniaki (do sałatek)

Genialna rzecz do sałatek! Gotowane, zamarynowane w pikantnej zalewie kostki ziemniaczane wykorzystasz oczywiście do sałatki ziemniaczanej, ale będą też wspaniale smakować jako pikantny dodatek do mięsa.


Składniki:
3-4 ziemniaki średniej wielkości, ugotowane w całości w osolonej wodzie (w łupinach; warto kupić odmiany dobre do sałatki, poczytaj TUTAJ)
Marynata:
1 szklanka wody
1/3 szklanki octu (użyłam ryżowego 3%)
3 łyżki oleju
3 liście laurowe
5-7 ziaren ziela angielskiego
1 mała czerwona papryczka chili
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru (u mnie kokosowy)
mała gałązka świeżego rozmarynu
2-3 ząbki czosnku
1 szalotka
Przygotowanie:
Zagotowuję pod przykryciem wodę z solą, cukrem, zielem angielskim, liśćmi laurowymi, papryczką chili i olejem. Gotuję 5 minut, zdejmuję z palnika, dodaję ocet.
W międzyczasie obieram ziemniaki i kroję je w kostkę ok. 1-2 cm. Obieram szalotkę i kroję ją w cienkie plasterki.
Na dno słoika wykładam szalotkę i dwa przekrojone w poprzek ząbki czosnku, a także kawałek rozmarynu. Wsypuję pokrojone ziemniaki, zalewam gorącą marynatą - cała zawartość wraz z papryczką chili powinna znaleźć się w słoiku. Marynata powinna przykrywać ziemniaki. Zakręcam szczelnie słoik, odstawiam do wystudzenia, a potem na minimum noc - do lodówki.








Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger