Szukaj na blogu

Lazania z ciecierzycą i dynią

Lazania z ciecierzycą i dynią

 Zapraszam na bezmięsną, pyszną lazanię z dwoma rodzajami farszu: z dyni i z ciecierzycy. Jest bardzo smaczna, delikatna, lekka. Do uzyskania tej pięknie zapieczonej skórki na górze użyłam gotowego sosu 1000 Wysp firmy Develey.







Składniki:
Farsz z ciecierzycy
1 szklanka ciecierzycy
1 jajko
1 łyżka tartej mozzarelli
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz do smaku
Farsz z dyni:
2 szklanki pokrojonej drobno dyni
1 duża cebula
1 łyżka oliwy
3 łyżki mleka sojowego
szczypta curry
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
8 gotowych płatów makaronu do lasagne
5 łyżek Sosu 1000 Wysp firmy Develey
3 łyżki startej mozzarelli
sól, pieprz do smaku
oliwa do smarowania naczynia
Przygotowanie:
Ciecierzycę moczę w 2 szklankach wody na noc, następnego dnia w tej samej, lekko osolonej wodzie gotuję ją do miękkości. Jeszcze ciepłą duszę na jednolitą masę, doprawiam pieprzem i ewentualnie solą. Dodaję jajko, pietruszkę i ser, mieszam dokładnie.
 Cebulę siekam drobno i smażę kilka minut na oliwie, po czym dodaję do niej dynię. Smażę warzywa razem pod przykryciem, aż dynia będzie miękka. Dolewam mleko, dodaję szczyptę curry, doprawiam solą i pieprzem.
 Płaty makaronu obgotowuję przez 3 minuty w osolonym wrzątku, po czym przekładam na talerz, lekko natłuszczony oliwą.
 Naczynie do zapiekania smaruję dokładnie oliwą, dno wykładam 2 plastrami makaronu. Wykładam połowę masy dyniowej, przykrywam znów makaronem, wykładam całą masę z ciecierzycy. Kolejno: 2 płaty makaronu, pozostałą część masy z dyni, ostatnie płaty makaronu. Całość pokrywam sosem 1000 Wysp, posypuję serem.
Przykrywam naczynie folią aluminiową i piekę w temperaturze 220 stopni C. przez 40 minut, po czym zdejmuję folię i pozwalam się jeszcze zrumienić powierzchni. Lazanię podaję gorącą.
Przepis autorski.






Smalczyk z cieciorki z jagodami goji

Smalczyk z cieciorki z jagodami goji

  Z dużym prawdopodobieństwem czytaliście coś lub słyszeliście o niezwykłych właściwościach jagód goji. Jeszcze kilka lat temu nie miałam o nich zielonego pojęcia, ale widuję je coraz częściej na blogach, więc wyraźnie zyskują popularność. I nic dziwnego, zaraz to udowodnię :)

 Najpierw jednak słówko o firmie VIVIO.pl, bo to wspaniałe miejsce, gdzie znaleźć można ...zdrowie :) Sklep oferuje pełną gamę produktów, które dla naszego organizmu są dobre, przyjazne, wprost pożądane. Dzięki uprzejmości tej firmy będę mogła przetestować kilka ciekawych produktów.


Ale wróćmy do sedna. Jagody goji smakują wyśmienicie, są słodkie, idealne zarówno w czystej postaci, ale też jako dodatek do posiłków, deserów czy napojów. Ale nie smak daje im palmę pierwszeństwa, a ich właściwości. Opinie na ich temat są bardzo pozytywne i  mam nadzieję, że także pomocne. Zajrzyjcie także tutaj, a nie będziecie mieli cienia wątpliwości, jakie to cudowne owoce :)


 Przygotowałam dziś bezmięsną wersję smalcu - czy jeśli ktoś woli - pasty do kanapek. Podstawą jest ciecierzyca doprawiona cebulą, czosnkiem i właśnie jagodami Goji. 










Składniki:

1/2 szklanki cieciorki
2 cebule szalotki
1 duży ząbek czosnku
2 łyżki jagód goji goja sklep
oliwa
2-3 łyżki mleka sojowego
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
 Ciecierzycę moczę w szklance wody na noc, a następnego dnia gotuję ją w tej samej, lekko osolonej wodzie do miękkości. Ugotowaną i chłodną przekładam do miseczki i miksuję, dolewając mleko i stopniowo oliwę do uzyskania pożądanej konsystencji. Obrane: szalotkę i czosnek siekam drobno i na małej ilości oliwy smażę do momentu zeszklenia, po czym dodaję do masy z ciecierzycy. Jagody lekko siekam, dokładam do miski. Mieszam dokładnie składniki, doprawiam solą i pieprzem.
Przepis autorski.




Jagody goji - jedz to co najlepsze
Schab z rozmarynem pieczony na warzywach (jednogarnkowe)

Schab z rozmarynem pieczony na warzywach (jednogarnkowe)

  Bardzo lubię piec mięso razem z warzywami, bo oddają sobie nawzajem mnóstwo smaku. Jest oczywiście jeszcze jeden duży plus takiego sposobu: oszczędność czasu i mniej naczyń do mycia;)
 Dziś przygotowałam schab z wyraźną nutą rozmarynu, a skoro rozmaryn to oczywiście pieczone ziemniaki, i  parę innych pysznych warzyw.





Składniki:

500 g. schabu wieprzowego, pokrojonego w plastry grubości 1 cm
500 g. ziemniaków
2 średnie marchewki
1 duża cebula
1/2 czerwonej papryki
2 ząbki czosnki
1/2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki
świeży lub suszony rozmaryn - ilość wedle uznania
suszony majeranek - ilość wedle uznania
oliwa
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
  Schab oprószam solą, pieprzem, majerankiem i papryką.
Warzywa kroję w dowolne kawałki , wrzucam do miski, dodaję zioła, doprawiam solą i pieprzem, lekko spryskuje oliwą  i mieszam dokładnie. Na dno blachy wlewam kilka łyżek oliwy, wykładam warzywa, a na nich układam plastry schabu. Blachę szczelnie przykrywam folią aluminiową i wstawiam ją do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C. 40-45 minut. Zdejmuję  folię i zostawiam jeszcze na 10-15 minut, do lekkiego zrumienienia się mięsa.
Przepis autorski.









Przetwory: konfitury z cukinii

Przetwory: konfitury z cukinii

  Zdarzyło nam się w połowie roku być przez kilka dni w Bieszczadach, w Chacie Magoda. To piękne, bardzo klimatyczne miejsce, takie gdzie dosłownie można się zaszyć przed światem. 
 A dopełnieniem atmosfery są posiłki, jedzone przy wspólnym stole, pieczołowicie podawane przez panią Jagodę. Miło wspominam zwłaszcza śniadania, bo można wtedy popróbować różnych specjałów przygotowanych przez Gospodarzy. Jedną z takich wspaniałych rzeczy były konfitury z cukinii.
 Dzięki uprzejmości Pani Jagody mogłam je przygotować i u siebie w domu.

 Aha, przy okazji przypominam: dziś jest pierwszy dzień KONKURSU z nagrodami na moim blogu:) Tematem jest jesienno-zimowa zupa z kaszą, szczegóły znajdziecie TUTAJ. Zapraszam do udziału!








Składniki:

1 kg małych zielonych cukinii
1 kg ciemnego cukru żelującego 1:1 
2 cytryny
Przygotowanie:
 Umyte, nieobrane cukinie siekam w malakserze, przekładam do głębokiego garnka, dodaję cukier, mieszam dokładnie i zostawiam na 30 minut. Cukinia w tym czasie puści dużo soku. Dodaję skórkę startą ze sparzonych cytryn, wyciskam z nich sok, stawiam garnek na gazie i od momentu zagotowania gotuję 3 minuty, po czym od razu, gorące przekładam do słoików. Zakręcam je dokładnie i odstawiam do ostudzenia. Przechowuję w lodówce.
Przepis od p. Jagody z cudownej Chaty Magoda.







Grzybowe zapiekanki z brokułem

Grzybowe zapiekanki z brokułem

   Kto nie lubi zapiekanek ? prostych, smacznych, a na dodatek pozwalających użyć wielu składników, które zostały z poprzedniego obiadu :)
Mam dziś dla Was grzybowo- brokułowe zapiekane babeczki, które świetnie smakują i pięknie prezentują się na talerzu. Kremowe i aksamitne w środku, schowane w chrupiącej złocistej skórce, podane z jogurtowo-brokułowym sosem - pyszności!


Składniki na 7-8 kokilek o średnicy 8 cm:
200 g. makaronu świderki
ok. 60 g. suszonych grzybów leśnych
3 duże szalotki
3 jajka
1/2 szklanki mleka
150 g. tartej mozzarelli
mały brokuł
sól, pieprz do smaku
łyżka oleju do smażenia
masło do smarowania kokilek
bułka tarta do wysypania kokilek
Przygotowanie:
 Grzyby moczę w szklance gorącej wody przez 20 minut, po czym odcedzam i kroję w kostkę. Obrane szalotki siekam w kostkę i smażę lekko na oleju, dokładam grzyby i pod pokrywką smażę ok. 10 minut. Doprawiam solą i pieprzem. Brokuła dzielę na części i gotuję w oslonej wodzie ok. 5 minut ( od zagotowania się wody), po czym odcedzam i studzę. Ścinam ostrym nożem zielone, drobne różyczki. Makaron gotuję prawie do miękkości, studzę, lekko siekam. Łączę go z grzybami i cebulą.
W miseczce mieszam jajka z mlekiem, dodaję posiekane brokuły  i tartą mozzarellę ( trochę zostawiam do posypania), doprawiam solidnie solą i pieprzem (powinna powstać dość gęsta masa).
Kokilki bardzo dokładnie smaruję masłem i wysypuję tartą bułką. Na dno każdej wykładam do 1/3 wysokości porcję makaronu, następnie wykładam warstwę masy jajeczno-brokułowej, znowu makaron z grzybami i na koniec kolejny raz masę. Posypuję serem. Tak przygotowane kokilki wstawiam do piekarnika i w temperaturze 200 stopni piekę ok. 25 minut, aż powierzchnia zapiekanek będzie rumiana. Wyjmuję zapiekanki okrawając je nożem i odwracając.
Podaję z sosem czosnkowo-brokułowym ( z pozostałej części brokuła, jogurtu i czosnku).
Przepis autorski.



















Grzyby
Skrzydełka z miodem, sosem czosnkowym, lawendą i szalotką

Skrzydełka z miodem, sosem czosnkowym, lawendą i szalotką

Sos czosnkowy firmy Develey, który pasuje do wędlin, kanapek czy wszelkiego rodzaju przekąsek można też wykorzystać jako bazę do marynaty. Moje skrzydełka po nocy spędzonej w lodówce w towarzystwie tego sosu są niezwykle delikatne, mięciutkie i wprost rozpływają się w ustach. Gorąco Wam je polecam :)





Składniki:
1 kg skrzydełek z kurczaka
3 cebulki szalotki
5 łyżek sosu czosnkowego firmy Develey
1 płaska łyżeczka miodu
sól, pieprz
1/2 łyżeczki posiekanej lawendy (kwiaty i liście)
2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Umyte i oczyszczone skrzydełka dzielę ostrym nożem na pół, odcinając końcówki. Przekładam mięso do miski, posypuję płaską łyżeczką soli i oprószam pieprzem. W miseczce ucieram na pastę sos czosnkowy z miodem, po czym wlewam tę pastę do kurczaka i dokładnie go nacieram. Obrane szalotki kroję w cienkie plasterki, dodaję do mięsa. Przykrywam miskę folią spożywczą i zostawiam na noc w lodówce. Na dno naczynia żaroodpornego wlewam olej, wykładam kurczaka (wcześniej mieszam go z posiekaną lawendą), naczynie przykrywam folią aluminiową. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 230 stopni C na godzinę, po czym piekę jeszcze 20 minut bez folii.








Duszona sałata lodowa z czosnkiem, miodem i żurawiną

Duszona sałata lodowa z czosnkiem, miodem i żurawiną

   Sałata lodowa sprawdza się nie tylko na surowo- w sałatkach na zimno czy w kanapkach. Bardzo smaczna jest przygotowana na ciepło, z dodatkami które uzupełnią jej delikatny smak. Przygotowanie jej w taki sposób zajmuje dosłownie kilka minut, a wachlarz smaków, jaki można jej nadać jest ogromny. U mnie dziś jest w pikantno-słodkim wydaniu.
 Tak przygotowana jest świetnym dodatkiem do smażonych lub duszonych mięs.



Składniki:
1 główka sałaty lodowej
1 łyżka masła
1/2 łyżeczki miodu
2 ząbki czosnku
2 łyżki śmietany 18%
1 łyżeczka koperku
1 łyżka suszonej żurawiny
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
 Sałatę ostrym nożem kroję w duże kawałki, na patelni rozpuszczam masło, dodaję posiekany czosnek, smażę chwilę po czym dokładam sałatę. Lekko ją solę i pod przykryciem duszę 2 minuty. Mleko mieszam z miodem, wlewam na patelnię, dodaję koperek, doprawiam solą i pieprzem, duszę jeszcze przez minutę bez pokrywki. Podaję od razu, posypaną żurawiną.
Przepis autorski.




Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger