Szukaj na blogu

Por w cieście francuskim z łososiem

Por w cieście francuskim z łososiem

 Mam dziś dla Was pomysł na prosty, a efektowny i pyszny obiad. Bardzo lubię to danie (nic dziwnego,skoro jest w nim por - mój faworyt) i co jakiś czas do niego wracam. Popatrzcie, jakie to łatwe: łosoś, por i ciasto francuskie - nawet nie trzeba tego jakoś specjalnie przyprawiać, a i tak będzie rewelacyjnie. 




Składniki:
1 por na osobę (najlepiej taki z dość grubą jasną częścią)
wędzony łosoś
ciasto francuskie
sól, pieprz 
czarnuszka (lub inne ziarenka)
odrobina oleju
mleko do posmarowania
Przygotowanie:
Odkrajam liście i ciemniejszą część pora, a jasną dokładnie myję. Dzielę ją na pół i okrągłym trzonkiem delikatnie naciskam, by wysunąć środkową część - ma powstać coś w rodzaju rurki. Powstałe otwory faszeruję kawałkami łososia, po czym najlepiej na patelni grillowej powoli obsmażam nadziane kawałki pora z każdej strony, lekko je soląc. Następnie odkładam podsmażone kawałki do przestygnięcia, a potem każdy zawijam w ciasto francuskie. Przygotowane do pieczenia porcje układam miejscem łączenia ciasta do dołu, smaruję je mlekiem, posypuję czarnuszką i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 225 stopni C. na 25 minut. Podaję na gorąco.
Przepis autorski.

                  


                  

                  



Zasmażana czerwona kapusta (z jabłkiem i tymiankiem)

Zasmażana czerwona kapusta (z jabłkiem i tymiankiem)

  Uwielbiam jej kolor i bardzo lubię jej smak. Dziś przygotowałam ją w trochę jesiennej odsłonie, z jabłkiem, tymiankiem i octem winnym. Jest lekko chrupiąca, ale jednocześnie delikatna w smaku.



Składniki:
1 mała główka czerwonej kapusty
1 duża cebula
1 duże jabłko
1 łyżeczka suszonego majeranku
kilka gałązek świeżego tymianku
2 łyżki oleju
2 łyżki masła
Dodatkowo:
wrzątek do sparzenia kapusty
sok z połowy cytryny
1-2 łyżeczki octu z czerwonego wina
Przygotowanie:
Poszatkowaną kapustę przekładam do garnka, skrapiam sokiem i zalewam wrzątkiem, zostawiam na 10 minut. W tym czasie na oleju podsmażam do zeszklenia pokrojoną w piórka cebulę, dodaję odcedzoną dokładnie kapustę. Dodaję masło, majeranek, tymianek i pokrojone w plasterki obrane jabłko, lekko oprószam solą i pieprzem, przykrywam i duszę ok. 10 minut. Dodaję ocet do smaku, doprawiam solą i pieprzem. Podaję na gorąco.
Przepis autorski.



Sznycle z indyka z nutą kawy

Sznycle z indyka z nutą kawy

  Postanowiłam, że stworzę nową kategorię o tytule: Polecam. Zdarzają się naprawdę godne uwagi produkty, którym moim zdaniem warto poświęcić kilka słów, i w tej właśnie kategorii mam zamiar je Wam opisywać. Przy czym nie będzie to miało nic  wspólnego z artykułami, które dostaję w ramach współpracy - tu będę pisać o tych, które sama kupiłam i które będę chciała Wam po prostu polecić.

 Rzadko kupuję gotowe mieszanki przyprawowe, zazwyczaj wolę sama je komponować. Ale, ale... Zdarza mi się ulec i jakąś kupić, zwłaszcza gdy zainteresuje mnie jej smak. Wypróbowałam dziś i mogę Wam polecić gruboziarnistą mieszankę Kotanyi Kansas Coffee Rub: nadaje mięsu bardzo ciekawy smak. W jej składzie jest kawa, wędzona papryka, brązowy cukier i oczywiście sporo ziół. Wygląda też na to, że nie ma tu żadnej chemii, tylko naturalne składniki. Będzie na pewno fajna do grillowanych mięs. Sprawdziłam ją dziś z mięsem z indyka - sznycle zostawiałam na chwilę posypane tą przyprawą, potem jeszcze moment marynowały się ze śmietaną, a na końcu przez kilka minut smażyły się na patelni grillowej. Szybkie, smaczne danie.




Składniki:
kilka sznycli z indyka
przyprawa Kansas Coffee Rub Kotanyi
1-2 łyżki kwaśnej śmietany
ewentualnie odrobina soli
odrobina oleju do smażenia
Przygotowanie:
 Sznycle lekko rozpłaszczam dłonią i w każdy kawałek wcieram dość sporą porcję przyprawy. Odkładam mięso na 10 minut. Następnie każdy kawałek smaruję śmietaną, lekko mięso ugniatam żeby się połączyły smaki i znowu odstawiam na 10 minut. Rozgrzewam olej na patelni grillowej i smażę kawałki indyka po 2-3 minuty z każdej strony. Podaję gorące.





Kapusta pekińska ze śmietaną i czosnkiem

Kapusta pekińska ze śmietaną i czosnkiem

  Z kapusty pekińskiej robimy wspaniałe surówki, ale czy próbowaliście jej kiedyś w postaci uduszonej? Ja ogólnie bardzo lubię kapustę, prawie każdą jaką znam - najmniej chyba smakuje mi pak choi. 
Pekińska podduszona z czosnkiem i śmietaną, lekko zagęszczona mąką, doprawiona koperkiem to naprawdę fajny dodatek do obiadu i w tej postaci na pewno posmakuje teraz, w chłodniejsze jesienne dni. 



Składniki:
1 mała kapusta pekińska
5 łyżek oleju
3 ząbki czosnku
2 łyżki kwaśnej śmietany
2 płaskie łyżeczki mąki pszennej
sól, pieprz do smaku
posiekany koperek
Przygotowanie:
Kapustę kroję wzdłuż na pół i siekam dość cienko, przekładam ją na patelnię z olejem. Dodaję posiekany w plasterki czosnek, lekko wszystko solę, dolewam odrobinę wody i pod przykryciem duszę aż kapusta zmięknie - u mnie ok. 15 minut. Od czasu do czasu mieszam. Dodaję śmietanę, chwilę duszę razem, doprawiam solą i pieprzem, dodaję też posiekany koperek. Można też dodać łyżeczkę masła dla smaku. Na końcu oprószam całość mąką i mieszam, by kapusta się zagęściła. Podaję na gorąco.
Przepis autorski.



Pasta z awokado i łososia

Pasta z awokado i łososia

 Lubię tego typu pasty, bo są lekkie i delikatne, a jednocześnie pełne smaku. Awokado to wspaniała baza, można je łączyć z różnymi dodatkami. Ktoś kto nie miał z nim do czynienia powinien pamiętać, że trzeba je skropić lekko sokiem z cytryny, co zapobiega ciemnieniu.




Składniki:
1 duże dojrzałe awokado
50 g. wędzonego łososia atlantyckiego
kilka kropli soku z cytryny
szczypta gałki muszkatołowej
drobna sól himalajska
świeżo zmielony czarny pieprz
Dodatkowo:
koperek
Przygotowanie:
Obrane awokado bez pestki przekładam do miski, spryskuję sokiem z cytryny i duszę widelcem na pastę. Dodaję pokrojonego w drobne kawałki łososia, szczyptę świeżo startej gałki muszkatołowej, odrobinę soli i czarnego pierzu, można też dodać do smaku troszkę posiekanego koperku. Dokładnie mieszam.
Przepis autorski.




Kotlety z jajek z ryżem

Kotlety z jajek z ryżem

Wymyśliłam dziś tani obiad z wykorzystaniem ryżu, który został mi po przygotowywaniu gołąbków. W połączeniu z jajkami, kapustą pekińską i przyprawami można stworzyć wspaniałe bezmięsne kotlety. 





Składniki:
1 woreczek ugotowanego ryżu (100 g)
5 jajek
2 łyżki tartego żółtego sera
1 średnia marchewka
niewielki kawałek kapusty pekińskiej
1 mała cebula
duża szczypta curry
sól, pieprz do smaku
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
Przygotowanie:
Trzy jajka gotuję na twardo i drobno siekam, dodaję do ryżu. Dodaję też poszatkowaną drobniutko kapustę i przesmażoną do zeszklenia, drobno pokrojoną cebulę. Dodaję surowe jajka, ser, startą na drobnej tarce marchewkę. Wyrabiam masę dłonią, doprawiam do smaku solą, pieprzem i szczyptą curry. Formuję kotlety, każdy panieruję w bułce tartej i smażę z obu stron po 5 minut na średnim ogniu. 


                  



Śledź w orzechowej panierce z grzybami leśnymi

Śledź w orzechowej panierce z grzybami leśnymi

  Moja dzisiejsza propozycja na piątkową rybkę to śledź panierowany w mielonych orzechach, podany z grzybami leśnymi, sałatą i sosem czosnkowym. Jeśli obawiacie się takiego połączenia to uspokajam, wg mnie danie jest pyszne i spójne smakowo. Zadbajcie tylko, żeby śledzie nie był za słone, bo ja ciut za krótko je wymoczyłam i było dość słono ;) 



Składniki na 2 osoby:
2 duże płaty fileta śledziowego (użyłam solonych)
kilka grzybów leśnych
1 jajko
1 pełna łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka mleka
2-3 łyżki mielonych orzechów laskowych
Dodatkowo:
szczypta słodkiej mielonej papryki 
mąka do oprószenia ryby
olej do smażenia
natka zielonej pietruszki
Przygotowanie:
Oczyszczone grzyby kroję w kawałki i na małej ilości oleju smażę na rumiano z odrobiną soli ok. 10 minut. Filety moczę w wodzie  o ile są solone, po czym porządnie osuszam na papierowym ręczniku. Oprószam je czerwoną papryką i mąką, dzielę je na 2 części. Z jajka, mleka i mąki robię dość gęste ciasto, każdy kawałek śledzia zanurzam w nim z obu stron, po czym przekładam na talerz z mielonymi orzechami i dokładnie go w nich obtaczam. Od razy smażę na średnio rozgrzanym oleju na rumiano z obu stron. Uwaga, olej nie może być zbyt gorący, żeby orzechy się nie spaliły, bo będą gorzkie. Rumiane śledzie układam na kawałkach sałaty polanych sosem czosnkowym, dodaję podsmażone ciepłe grzyby i posypuję natką pietruszki.
Przepis autorski.




Omlecik z ziemniaków, sera i jajka

Omlecik z ziemniaków, sera i jajka

 Może jestem trochę sknerą, ale bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia i praktycznie mi się to nie zdarza. Przekonuję się zresztą ciągle, że jakiś kęs czegoś, łyżka zaledwie która została i którą schowałam do lodówki, doskonale sprawdziła się w kolejnym daniu. Wczoraj została mi właśnie taka łyżka ziemniaków z obiadu, dosłownie łyżka - ani to na kluski jakieś, ani do podsmażenia - bo kto by się tym najadł... Co byście z taką ilością zrobili?
 Wykombinowałam sobie z tymi ziemniakami przepyszne śniadanie, i będę od czasu do czasu ten pomysł powtarzać, bo rzecz wyszła genialna. Dodałam jajko, trochę posiekanej salami, tarty ser i szczypiorek. Usmażyłam cienki placek, zwinęłam go w rulonik, dzięki czemu apetycznie rumiana skórka była nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Zjadłam wszystko z wielką przyjemnością!



Składniki:
1 łyżka ugotowanych ziemniaków, dokładnie pogniecionych na gładką masę
1 małe jajko
sporo posiekanego szczypiorku
1-2 łyżki drobniutko posiekanej salami
1 łyżka tartego żółtego sera
Dodatkowo:
1 łyżka oleju do smażenia
szczypiorek do posypania
Przygotowanie:
Bardzo dokładnie mieszam wszystkie składniki, by powstała dość gęsta masa. Na patelni rozgrzewam  olej, wykładam masę, wygładzam ją łyżką nadając kształt cienkiego placka i na średnim ogniu smażę ok. 5 minut. Następnie delikatnie zwijam placek w rulon, pomagając sobie drewnianą łopatką. Podaję na gorąco.
Przepis autorski.


                   



Schab faszerowany mieloną wołowiną

Schab faszerowany mieloną wołowiną

  Ostatnio często piekę mięso, by mieć coś pysznego na kanapki, a w razie potrzeby mieć również gotowy obiad. Dziś więc na obiad, zresztą nadzwyczaj pyszny, jest pieczony schab faszerowany wołowiną, z dodatkiem jasnego sosu, który przygotowałam z płynu pozostałego z pieczenia. Dawno tak mi obiad nie smakował, może również dlatego, że byłam dziś niezwykle głodna - a jak wiadomo głód to niezastąpiona przyprawa. 
 Schab i mielona, pikantnie przyprawiona wołowina to bardzo pyszne połączenie. Skórka pieczeni ma piękny kolor i jest lekko chrupiąca, bo posmarowałam ją ostrą musztardą dijon firmy Develey.  





Składniki:
ok. 1 kg schabu (dobrze, żeby kawałek mięsa miał sporą średnicę)
do natarcia:
1 łyżka soli
2 łyżki majeranku
2 ząbki czosnku
1 łyżka musztardy dijon, polecam Develey
Farsz:
150 g. mielonej wołowiny
3 łyżki wody mineralnej
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka majeranku
Przygotowanie:
Umyty i osuszony schab ostrym nożem przecinam tak, by utworzyć prostokąt. Mięso nacieram solą i majerankiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, zwijam w roladę i pod przykryciem odstawiam na noc do lodówki. Mielone przekładam do miski, dodaję wodę, majeranek, bardzo drobno posiekaną cebulę i czosnek, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wyrabiam masę, po czym rozsmarowuję ją na wewnętrznej części schabu - tej która była w środku po zwinięciu. Tak powstałą roladę zabezpieczam sznurkiem i smaruję z zewnątrz musztardą. Przekładam roladę do rękawa i piekę w temperaturze 180 stopni C. 70 minut, po czym rozcinam rękaw na górze i piekę jeszcze 10 minut, by pieczeń się zrumieniła. Podaję na gorąco jako danie obiadowe lub na zimno jako wędlinę.
Przepis autorki.


                     

                     

                     

Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger