Szukaj na blogu

Zapiekanka z łazankami, pieczarkami i kapustą

Zapiekanka z łazankami, pieczarkami i kapustą

Może spodoba się Wam mój pomysł na łazanki - upiekłam je z pieczarkami, kapustą kiszoną i masą serową. Całość ładnie się trzyma, a zapiekankę można podać w zgrabnych kawałkach. 



Składniki:
250 g. makaronu typu łazanki
400 g. pieczarek
300 g. kapusty kiszonej
tarta mozzarella
2-3 łyżki ciemnego sosu sojowego
1 jajko
3/4 szklanki mleka lub słodkiej śmietany
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
masło do posmarowania formy
bułka tarta
olej do smażenia
Przygotowanie:
Umyte i osuszone pieczarki kroję w cienkie plasterki i na odrobinie oleju, ze szczyptą soli smażę do odparowania wody. Zdejmuję je z patelni i przekładam do miski. Na tej samej patelni umieszczam posiekaną kapustę, dolewam troszkę oleju i wody - duszę po przykryciem ok. 10 minut. Dodaję sos sojowy, doprawiam kapustę do smaku i duszę jeszcze kilka minut, a następnie przekładam do pieczarek. Makaron gotuję prawie do miękkości, dokładnie odcedzam i przekładam do miski. Wszystko dokładnie mieszam, doprawiam do smaku. Naczynie do zapiekania smaruję masłem i oprószam bułką tartą. Wykładam masę, lekko ją ugniatając. Jajko rozbełtuję z mlekiem, dodaję ser, trochę soli i pieprzu - mieszam by wszystko się połączyło, po czym wylewam na makaron z pieczarkami i kapustą. Naczynie wstawiam do piekarnika nagrzanego do 185 stopni C. na ok. godzinę. Podaję na gorąco.


                    

                   

Kurczak pieczony z pomarańczami i marchewką

Kurczak pieczony z pomarańczami i marchewką

Jaśnie pan Drób w całej okazałości - w postaci kurczaka pieczonego z dodatkiem aromatycznych ziół, marchewki i pomarańczy. Mięciutki, soczysty, rumiany  - idealny na niedzielny obiad :)



Składniki:
1 cały kurczak (u mnie waga 1,4 kg)
Przyprawy:
1 łyżka soli
1 łyżka suszonego majeranku, polecam sklep Skworcu
1 łyżka suszonego lubczyku, polecam sklep Skworcu
1 łyżeczka czarnego, mielonego pieprzu
2-3 gałązki rozmarynu
Dodatkowo:
1 pomarańcza
1 łyżka masła
3-4 marchewki
kilka łyżek oleju
2 łyżki octu balsamico
świeży rozmaryn
Przygotowanie:
Umytego i osuszonego kurczaka nacieram dokładnie mieszanką przypraw, a do środka wkładam gałązki rozmarynu i masło. Zawijam mięso w folię spożywczą i zostawiam na minimum 12 godzin w lodówce. Na dno naczynia, w którym będzie piekł się kurczak wlewam olej, przekładam przyprawione mięso, a dookoła układam pokrojone w kawałki marchewki (wcześniej obrane i umyte) i gałązki rozmarynu. Naczynie szczelnie przykrywam i wkładam na godzinę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, po czym odkrywam, smaruję kurczaka balsamico, i dodaję pokrojoną pomarańczę. Piekę wszystko bez przykrycia kolejne 60-70 minut, uważając żeby nic się nie przypalało (w razie potrzeby należy dolać odrobinę wody i z powrotem przykryć naczynie). W trakcie pieczenia co jakiś czas polewam kurczaka sosem z dna naczynia.  


Sałatka z dzikim ryżem, kukurydzą i wędzonym halibutem

Sałatka z dzikim ryżem, kukurydzą i wędzonym halibutem

Proponuję taką łatwą, ale naprawdę pyszną sałatkę :) Do mojej dodałam majonez, jeśli jednak będziecie chcieli ją odchudzić (zwłaszcza, że halibut jest dość tłustą rybą) użyjcie jogurtu naturalnego.




Składniki:
70-80 g. wędzonego halibuta
3/4 szklanki ugotowanego, dzikiego ryżu
mała puszka kukurydzy
jasna część niewielkiego pora
2 łyżki jogurtu naturalnego lub majonezu
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Pora kroję na drobne kawałki, rybę obieram z ości i rozdrabniam. Dodaję ryż i odsączoną kukurydzę, dokładnie mieszam. Dodaję jogurt lub majonez, po wymieszaniu doprawiam solą i pieprzem.



Placki ziemniaczane z batatem i kukurydzą

Placki ziemniaczane z batatem i kukurydzą

Zrobiłam placki ziemniaczane na bogato ;) A poważnie mówiąc, to smakują całkiem inaczej niż tradycyjne. Lubicie placki z kabaczków? Są lekko słodkawe, delikatniejsze - i te do nich bardziej bym porównała. Słodki batat i kukurydza w połączeniu ze zwykłymi ziemniakami, wyrazistym rozmarynem i szczypiorkiem, który zaostrza smak całości smakują bardzo ciekawie. Serdecznie polecam taką wersję.




Składniki:
5-6 ziemniaków
1 mały batat
2 łyżki posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka posiekanego rozmarynu
3-4 łyżki kukurydzy z puszki, polecam Develey
1 jajko
2-3 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Obieram i myję ziemniaki i batata. Ziemniaki ścieram na tarce z grubymi oczkami, batata - jak najdrobniej. Dodaję kukurydzę oraz posiekane szczypiorek i rozmaryn. Dodaję jajko i mąkę, dokładnie mieszam. Doprawiam masę solą i pieprzem, po czym łyżką wykładam porcje ciasta na rozgrzany olej i smażę po ok. 2 minuty z obu stron.






Surówka z 3 sałat

Surówka z 3 sałat

Szybka i łatwa surówka z sałaty lodowej, roszponki i rukoli, z soczystym pomidorem, chrupiącym selerem naciowym i z lekko pikantnym sosem. 





Składniki:
4-5 liści sałaty lodowej
solidna garść sałaty roszponki
solidna garść świeżej rukoli
1 niewielki pomidor
1 łodyga selera naciowego
Sos:
duża szczypta soli
duża szczypta cukru
duża szczypta mieszanki ziół prowansalskich
0,5 łyżeczki delikatnej musztardy (u mnie miodowa)
5-8 łyżek lekko gazowanej wody mineralnej
5 łyżek oleju rzepakowego
1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
Umyte i osuszone sałaty rwę na kawałki, pomidora siekam w drobniutką kostkę, obranego z nitek selera w cienkie plasterki - wszystko przekładam do miski. Do małej miseczki wsypuję sól, cukier i zioła prowansalskie. Dolewam wodę, dodaję musztardę i mieszam do rozpuszczenia się soli i cukru. Na końcu dolewam olej i sok z cytryny, mieszam by powstała gładka emulsja. Sosem polewam sałaty, dokładnie mieszam przed podaniem.






Kotlety z gotowanych ziemniaków ze szpinakiem

Kotlety z gotowanych ziemniaków ze szpinakiem

Kotlety z gotowanych ziemniaków to jedna z moich ulubionych potraw z lat dzieciństwa (Tato, dziękuję Ci za te wszystkie kombinacje, które dla nas wymyślałeś ). Proste, a pyszne danie - na dodatek za grosze. 



Składniki na 6-8 sztuk:
1 kg ziemniaków 
2 garście świeżych liści szpinaku
1 ząbek czosnku
1 jajko
3-4 łyżki mąki pszennej
sól, pieprz do smaku
1 łyżeczka oleju
Dodatkowo:
olej dosmażenia
1 -2 cebule
Przygotowanie:
Obrane ziemniaki gotuję do miękkości, odcedzam i studzę. Szpinak smażę przez minutę na łyżeczce oleju, przekładam do ziemniaków i wszystko przepuszczam przez praskę lub maszynkę (można dokładnie podusić widelcem). Dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiam masę do smaku solą i pieprzem. Dodaję jajko i 3 łyżki mąki, mieszam łyżką by wszystko się połączyło. Jeśli ciasto bardzo się klei, dosypuję jeszcze trochę mąki. Ważne, by nie mieszać masy za długo, bo będzie robiła się coraz rzadsza. Dzielę ciasto na 6-8 części, z każdej formuję kulkę, lekko ją spłaszczam. Tak przygotowane kotlety smażę na średnim ogniu, przewracając je delikatnie drewnianą łopatką 2 razy. Usmażone powinny ładnie się zarumienić. Przekładam je na chwilę na papier do odsączenia nadmiaru tłuszczu. Podaję z podrumienioną cebulką.


                  

                  



Rolada z boczku z ziołami

Rolada z boczku z ziołami

Warto poszukać ładnego, niezbyt tłustego kawałka surowego boczku, bo rolada z niego przygotowana nie dość że dobrze smakuje, to pięknie wygląda. Jest delikatna, mięciutka, dobrze się kroi.




Składniki:
600-700 g. surowego boczku (cienki, długi płat, z dużą ilością mięsa)
Przyprawy:
2 pokruszone liście laurowe
3 ząbki czosnku
2 łyżki majeranku
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
1 pełna łyżeczka soli
Dodatkowo:
musztarda ziołowa do posmarowania
Przygotowanie:
Wszystkie przyprawy rozcieram w moździerzu i powstałą pastą nacieram boczek z obu stron. Zwijam go ściśle i porządnie obwiązuję sznurkiem, a z zewnątrz smakuję cienką warstwą musztardy. Tak przygotowaną roladę zawijam w folię aluminiową i wkładam na minimum 12 godzin do lodówki. W tej samej folii piekę przez 2 godziny w temperaturze 170 stopni C, po czym rozrywam ją lub zdejmuję i piekę jeszcze ok. pół godziny. Rolada jest najlepsza do krojenia po całkowitym schłodzeniu przez kilka godzin w lodówce.



Makaron gryczany z warzywami

Makaron gryczany z warzywami

Dziś obiad niespełna dwudziestominutowy, bo nie miałam czasu na gotowanie. Może to i dobrze, że nie miałam, bo przez ten brak czasu zjedliśmy coś lekkiego i bardzo smacznego, czyli makaron gryczany (polecam zdrowe, pyszne makarony gryczane firmy Fabijańscy) z szybko smażonymi warzywami. Obiad pachnący czosnkiem i bazylią, sycący, bardzo ciekawy w smaku.




Składniki:
1 opakowanie makaronu gryczanego (polecam "Muszle z gryki" firmy Fabijańscy)
2 niewielkie cebule
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
2 łodygi selera naciowego
kilka pomidorków koktajlowych
12-15 liści bazylii
3 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
1 łyżka masła
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
tarty parmezan
Przygotowanie:
Papryki i cebule kroję w dość dużą kostkę, siekam czosnek, łodygi selera (obrane z nitek) tnę na plasterki. Siekam bazylię, pomidorki kroję na pół. Makaron gotuję wg przepisu na opakowaniu (ok. 10 minut), a w międzyczasie na głębokiej patelni rozgrzewam olej, wrzucam cebulę, lekko ją solę i smażę pod przykryciem 2 minuty. Dorzucam seler, przykrywam i smażę kolejną chwilę. Następnie dorzucam papryki i masło, mieszam, smażę kolejne 3 minuty. Na koniec dokładam posiekany czosnek i bazylię, mieszam, doprawiam solą i pieprzem. Makaron odcedzam dokładnie z wody, wrzucam na patelnię, mieszam i podaję. Na talerzu oprószam parmezanem.


                  



Zupa z rukoli i brokuła z pulpecikami mięsnymi

Zupa z rukoli i brokuła z pulpecikami mięsnymi

Rano tak sypało, że nie miałam ochoty wystawiać nosa z domu. Co prawda lodówka prawie pusta, ale dałam radę - była rukola, był zamrożony brokuł i kawałek mięsa. Zrobiłam więc piękną, zieloną zupę :) Niewątpliwie tanią i pożywną, bo z mięsnymi pulpecikami.


Składniki:
1 opakowanie (100 g) świeżej rukoli
pół małego brokuła
karkowa kość lub żeberko
mały filet z kurczaka
1-1,5 l. wody
3 ziarna ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 łyżka masła
3 ząbki czosnku
3-4 liście świeżej bazylii
1 jajko
bułka tarta
majeranek
sól, pieprz
Przygotowanie
Do garnka wlewam wodę, dodaję liść laurowy, ziele angielskie, kość i fileta z kurczaka. Lekko wszystko solę i gotuję do miękkości mięsa (to z kości też będzie do wykorzystania). Gdy mięso jest prawie miękkie, dodaję podzielony na różyczki brokuł. Miękkie mięso i kość wyjmuję razem z zielem angielskim i liściem laurowym. Na patelni rozgrzewam masło i wrzucam rukolę i posiekany czosnek - smażę razem 2-3 minuty, tyle by zmiękła rukola. Przekładam wszystko do garnka, gotuję chwilę razem, po czym blenduję. Dodaję posiekaną bazylię, doprawiam zupę majerankiem, solą i pieprzem. 
Ostudzone mięso bardzo drobno siekam lub przepuszczam przez maszynkę, dodaję jajko i tyle bułki, by dało się skleić małe pulpeciki. Gotowe przekładam do zupy i gotuję w niej kilka minut. 



Przyprawa do pieczeni

Przyprawa do pieczeni

Chyba każdy ma jakieś swoje ulubione mieszanki ziołowe. Takich do pieczenia i duszenia mięs też jest oczywiście mnóstwo. W sklepach jest ich tyle, że trudno wybrać, choć ułatwiają to podpowiedzi na opakowaniach - często nazywają się po prostu: przyprawa do żeberek, do kurczaka. do bigosu itd. 
Wolę jednak sama tworzyć smaki i przygotowywać takie mieszanki. Niżej przeczytacie, jakie składniki znalazły się w jednej z moich propozycji. Mięso natarte ziołami, po leżakowaniu minimum przez 12 godzin w lodówce, upieczone później niespiesznie, w niezbyt wysokiej temperaturze - smakuje po prostu wspaniale ;) Warto co jakiś czas przygotować sobie większą porcję i wykorzystywać do pieczonych i duszonych mięs.





Składniki:
1,5 łyżki suszonego lubczyku
1 łyżka suszonego majeranku
1 łyżka pieprzu ziołowego
1 łyżeczka suszonego oregano
0,5 łyżeczki suszonego rozmarynu
1 łyżeczka czosnku granulowanego
5-6 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
1,5 łyżki soli
Przygotowanie:
W moździerzu ucieram liście laurowe (warto je wcześniej drobno pokruszyć) z solą i zielem angielskim. Następnie mieszam je z pozostałymi ziołami i czosnkiem. Przechowuję w szczelnie zamkniętym pojemniku. 



Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger