Szukaj na blogu

Poduszeczki (przekąska do dipów)

Poduszeczki (przekąska do dipów)

Pomysł na te poduszeczki zrodził mi się w głowie już jakiś czas temu, ale sprawdziłam dopiero dziś, jakie naprawdę wyjdą. Stwierdzam, że to łatwy, tani i ciekawy sposób na niebanalną przekąskę. Świetnie smakują z różnymi sosami, ale można też pójść o krok dalej - popatrzcie ile mają w środku wolnej przestrzeni. Za pomocą długiej szprycy można je nadziać np. pysznym serkiem. 





Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
5 łyżek oleju
duża szczypta soli
ok. 3/4 szklanki ciepłej wody
Dodatkowo:
olej do smażenia
Przygotowanie:
mąkę przesiewam do miski, dodaję sól i olej. Mieszam wszystko w palcach, po czym stopniowo dolewam wodę. Przez kilka minut wyrabiam elastyczne, gładkie ciasto. Odkładam na 2 godziny do lodówki (pod przykryciem). Następnie rozwałkowuję je na grubość 2-3 mm, wykrajam malutkie kwadraciki i wrzucam je na gorący olej (głęboki). Smażę po ok. 2 minuty z każdej strony, po czym gotowe poduszeczki przekładam na talerz wyłożony papierem, do odsączenia. Podaję z różnymi dipami.




Przekąska: kotleciki w cieście francuskim

Przekąska: kotleciki w cieście francuskim

 Jeśli planujecie wieczór sylwestrowy spędzić w domu to niezależnie, czy dom będzie pełen gości, czy będą w nim tylko domownicy, fajnie mieć pod ręką smaczne przekąski. Kotleciki, które chcę Wam zaproponować w sumie nie wyglądają  w ogóle na kotlety - raczej jak bułeczki, i myślę, że to może być miłą niespodzianką. Smakują pysznie, bo są pełne warzyw i dzięki temu są niezwykle soczyste, a skorupka  z ciasta francuskiego to prawdziwy rarytas :) Mam nadzieję, że moja propozycja przypadnie Wam do gustu.

Smakują i na zimno, i na ciepło. Można je przygotować wcześniej, a przed podaniem podgrzać przez kilka minut w gorącym piekarniku.



Składniki na ok. 35-40 sztuk:
0,5 kg mielonej wieprzowiny (szynka, karkówka, łopatka)
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 mała czerwona papryka
3-4 pieczarki
mały kawałek posiekanej kapusty pekińskiej
2 garście rukoli
1 łyżeczka majeranku
1 jajko
1 łyżka bułki tartej
sól, pieprz do smaku
2-3 płaty ciasta francuskiego
Dodatkowo:
olej do smażenia
mleko do posmarowania
majeranek do oprószenia
Przygotowanie:
Siekam drobno wszystkie warzywa i podsmażam je na niewielkiej ilości oleju, aż zmiękną. Studzę je i dodaję do zmielonego mięsa razem z jajkiem, bułką tartą i przyprawami. Mieszam dokładnie masę przez kilka minut, aż wszystkie składniki doskonale się połączą. Formuję kotleciki wielkości dużego orzecha włoskiego, lekko je spłaszczam i smażę po 2 minuty z obu stron, na lekko rumiany kolor. 
Z ciasta francuskiego wycinam obręczą lub dużą szklanką kółka (mniej więcej 2 razy większa średnica, niż w kotlecikach), na każdym kółku układam kotlet i sklejam tak, by cały lub prawie cały był schowany w cieście. Tak przygotowane gotowe kotlety układam na blasze wyłożonej papierem miejscem łączenia do dołu, smaruję ciasto mlekiem i oprószam majerankiem. Wstawiam blachę do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C. na ok. 20 minut - by ciasto się ładnie zarumieniło. Jeśli góra zbyt szybko się rumieni, przykrywam je papierem.
Podaję zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Przepis autorski.


                     

                    

                    

                    


Sałatka ziemniaczana z papryką, serem i miętą

Sałatka ziemniaczana z papryką, serem i miętą

 Świeżości tej sałatce dodaje posiekana drobno mięta, a o tym czy będzie łagodna czy ostra zdecyduje ilość dodanego ogórka kiszonego oraz oczywiście to, jak ją doprawicie. Najprościej można przyprawić ją oliwą, solą i pieprzem, ale będzie też pasowała odrobina musztardy. To wyśmienity i prosty dodatek na stół.




Składniki:
2 duże ugotowane ziemniaki w mundurkach
1 średniej wielkości czerwona papryka
1 mały ogórek kiszony
3-4 plastry sera żółtego (pakowane)
spora ilość posiekanej natki pietruszki
kilka listków świeżej mięty
2 łyżki oliwy
sól, pieprz do smaku
ewentualnie majonez, musztarda
Przygotowanie:
Obrane ziemniaki kroję w małą kostkę, przekładam do miski. Ogórka, ser i paprykę siekam drobniutko, dokładam do ziemniaków. Dorzucam natkę pietruszki i posiekane liście mięty. Doprawiam całość oliwą (majonezem), solą i pieprzem. Pozwalam sałatce przegryźć się przez kilka godzin w lodówce przed podaniem.
Przepis autorski.



Samosy - indyjskie pierożki (pieczone)

Samosy - indyjskie pierożki (pieczone)

Jako zdecydowana fanka pierogów będę oczywiście i te chwalić, bo choć tak odmienne od naszych ruskich czy z mięsem, są przepyszne. Oryginalnie powinny być smażone w głębokim tłuszczu, ale darowałam nam ten zbytek (zwłaszcza teraz, po świętach) i zwyczajnie upiekłam je w piekarniku. Nie sądzę, by dużo - jeśli w ogóle - przez ten zabieg straciły. Ciasto jest chrupiące, więc efekt pod tym względem jest taki sam. A najlepszy moim zdaniem jest farsz, bo uwielbiam wszystkie przyprawy, które w nim są: kardamon, kmin rzymski, czosnek, pikantny pieprz i kolendra.
Samosy są rewelacyjne. Wygodne również do przechowywania, bo po upieczeniu można je przez 2-3 dni przetrzymać zamknięte w lodówce lub też zamrozić. Polecam wam je serdecznie jako doskonałą sylwestrową przekąskę!

Potrzebne przyprawy kupicie w sklepie Skworcu.





Składniki:
Farsz:
2 duże ziemniaki, ugotowane w mundurkach
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
1 mała puszka zielonego groszku
2 łyżeczki ziaren kolendry
3 ziarna kardamonu
2 łyżki mielonego kminu rzymskiego, polecam sklep Skworcu
1 płaska łyżeczka pieprzu cayenne
1 płaska łyżeczka curry
3 łyżki oleju
1 łyżeczka masła
sól, pieprz do smaku
posiekana kolendra
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
5 łyżek oleju
duża szczypta soli
ok. 3/4 szklanki ciepłej wody
Dodatkowo:
mleko do posmarowania pierożków
Przygotowanie:
Farsz: ziarna kardamonu, kolendry i kmin rzymski ucieram w moździerzu z odrobiną soli. Na patelni rozgrzewam olej, wrzucam utarte przyprawy i smażę je przez minutę - dwie. Dorzucam pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek smażę mieszając by cebula lekko zmiękła. Następnie dodaję pokrojone w niewielkie kawałki (wcześniej obrane) ziemniaki i już pod przykryciem smażę kilka minut. Dorzucam curry, pieprz cayenne, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Dokładam masło i zielony groszek, smażę jeszcze chwilę po czym odkładam farsz do przestygnięcia. Do zimnego dodaję posiekaną kolendrę (pietruszkę).
Ciasto: mąkę przesiewam do miski, dodaję sól i olej. Mieszam wszystko w palcach, po czym stopniowo dolewam wodę. Przez kilka minut wyrabiam elastyczne, gładkie ciasto. Przykrywam je i odkładam na pół godziny.
Następnie rozwałkowuję ciasto i dzielę je na kwadraty mniej więcej 10 x 10 cm. Składam każdy kwadrat po przekątnej, sklejam mocno jeden bok - w ten sposób powstanie rodzaj sakiewki, do której wkładam farsz. Sklejam drugi bok i ustawiam pierożki, lekko spłaszczając ich dno. Tak przygotowane układam na blasze wyłożonej papierem, smaruję każdy mlekiem i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 220 stopni C (góra-dól) na ok. 25 minut. Pierożki powinny się zezłocić. Podaję je z sosem jogurtowym.


                  

                  

                  

                 



Klasyczny gulasz wieprzowy

Klasyczny gulasz wieprzowy

Po świątecznym ucztowaniu marzyło mi się dziś coś zwyczajnego i prostego, a taki jest na pewno klasyczny gulasz z wieprzowiny. Przygotowałam go z szynki, przyprawiłam czosnkiem, słodką papryką i majerankiem. Podałam go z kaszą i oczywiście kiszonym ogórkiem. 




Składniki:
500 g. mięsa wieprzowego (szynka, karkówka, łopatka)
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1,5 łyżki mąki pszennej
3 ziarna ziela angielskiego
2-3 liście laurowe
3 łyżki oleju
1,5 szklanki wody
1 płaska łyżeczka słodkiej mielonej papryki
0,5 łyżeczki majeranku
sól
czarny pieprz
Przygotowanie:
Umyte i osuszone mięso kroję w dość dużą kostkę, podobnie kroję cebulę. Kawałki mięsa wrzucam na moment do miseczki z mąką, mieszam je lekko by się nią pokryły (mąkę która zostanie zachowuję). Rozgrzewam olej w głębokiej patelni, wrzucam mięso, lekko je solę i smażę na rumiano z każdej strony. Następnie na patelnię dorzucam cebulę i smażę razem do jej zeszklenia. Dolewam wodę, dodaję paprykę, majeranek, posiekany czosnek, ziele angielskie i liście laurowe i pod przykryciem duszę aż mięso będzie zupełnie miękkie. Wtedy odlewam kilka łyżek sosu, schładzam go i rozprowadzam w nim pozostałą mąkę. Tak przygotowaną zawiesinę wlewam na patelnię, mieszam podgrzewając dalej by sos zgęstniał. Doprawiam sos do smaku. Podaję z kaszą.


                  



Kruche paszteciki z kapustą

Kruche paszteciki z kapustą

Polecam moje pyszne, kruche paszteciki z farszem z kiszonej kapusty, cebuli i czosnku. 





Składniki:

Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
duża szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200 g. gęstej śmietany 18%
100 g. zimnego masła
2 duże żółtka (białka zachowuję)
sól do smaku

Kapusta:
400 g. kiszonej kapusty bez dodatków
2 ząbki czosnku
2 cebule
3-4 łyżki oleju
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Obrane cebule kroję w dużą kostkę i smażę na głębokiej patelni do zeszklenia. Kapustę lekko siekam, dodaję do cebuli i mieszając od czasu do czasu duszę razem, aż kapusta będzie miękka. Dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Schładzam. Z podanych składników zagniatam elastyczne ciasto, schładzam je pół godziny w lodówce. Ciasto rozwałkowuję na ok. 3 mm, dzielę na prostokąty 10 x 13 cm. Układam porcje farszu i zwijam w ruloniki (koniec prostokąta lekko smaruję białkiem, by ciasto się lepiej skleiło). Ruloniki smaruję białkiem i oprószam solą i kminkiem. Paszteciki przenoszę na blachę wyłożoną papierem i piekę góra-dół ok. 30 minut, do zrumienienia. 



Pikantna karkówka (pieczona w rękawie)

Pikantna karkówka (pieczona w rękawie)

Na świąteczny stół przygotowałam kilka rodzajów pieczonej karkówki, oto jeden z nich. Dość pikantna w smaku, z lekko wyczuwalnym korzennym akcentem - smakuje pysznie na kanapkach.



Składniki:
1 kg karkówki wieprzowej
Marynata:
1 goździk, rozgnieciony w moździerzu
1 ziarno ziela angielskiego, rozgniecione w moździerzu
1 łyżeczka pieprzu cayenne
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka oregano
2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Wszystkie składniki marynaty ucieram z olejem i smaruję nią dokładnie cały kawałek mięsa. Szczelnie zawijam karkówkę w folię spożywczą i odkładam na 12 godzin do lodówki. Następnie przekładam mięso do rękawa do pieczenia, związuję go, nakłuwam w kilku miejscach i piekę przez godzinę w 170 stopniach C. Po tym czasie przecinam rękaw i piekę jeszcze 20 minut. 
Przepis autorski.



Krokiety z farszem z buraczków i sera lazur

Krokiety z farszem z buraczków i sera lazur

Jestem bardzo zadowolona z tego pomysłu, bo krokiety są niepowtarzalne w smaku i naprawdę pyszne. Powiem Wam, że moim zdaniem doskonale odnalazłyby się nawet na wigilijnym stole, jako alternatywa dla tradycyjnych.  Farsz jest pikantny, czuje się w nim słodycz żurawiny i rodzynek, ale gałka muszkatołowa, ziele angielskie i majeranek nadają mu wytrawny smak. 



Składniki:
ciasto na naleśniki:

2 jajka
8 pełnych łyżek mąki pszennej
szczypta soli
ok. 1,5 do 2 szklanek lekko gazowanej wody mineralnej
3-4 łyżki oleju
farsz:
4 duże, ugotowane buraczki
1 duża cebula
garść rodzynek
garść żurawiny
2 łyżki octu balsamicznego
1 ziarno ziela angielskiego
szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka oleju
1 łyżeczka masła
sól, pieprz do smaku
ok. 150 g. sera z niebieską pleśnią, typu lazur
Dodatkowo:
1 jajko 
bułka tarta do panierowania
Przygotowanie:
Składniki ciasta mieszam energicznie trzepaczką, ciasto powinno być gładkie i lejące się.
Smażę naleśniki (do smażenia pierwszego można użyć odrobiny oleju). 
Obrane buraki ścieram na tarce (małe oczka). 
Cebule kroję w drobną kostkę i smażę na 1 łyżeczce oleju do zeszklenia, po czym dodaję masło, rodzynki i żurawinę. 
Smażę jeszcze chwilę.
Dodaję starte buraczki, ocet balsamiczny, doprawiam wszystko do smaku majerankiem, gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
Farsz powinien być dość pikantny.
Na każdym naleśniku układam porcję farszu i kilka kawałków sera.
Zwijam wszystko w krokiet, po czym panieruję w jajku i bułce i smażę na rumiano ze wszystkich stron. Podaję na gorąco.



                   


Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger