Szukaj na blogu

Makaron z kurczakiem w sosie z pesto, z zielonym pieprzem i papryczką chili

Makaron z kurczakiem w sosie z pesto, z zielonym pieprzem i papryczką chili

Lubię kulinarne wyzwania, więc z radością podjęłam wyzwanie Ramy Smaż jak szef kuchni " 100 pomysłów na..." Bardzo spodobał mi się sam pomysł: dostaję kilka różnych produktów, i z udziałem tego wszystkiego mam stworzyć pyszne danie. Więc mam: Ramę Smaż jak szef kuchni, zielony pieprz, pesto z rukoli i makaron z atramentem z kałamarnicy. Postawiłam na prostotę i dodawszy kilka składników przygotowałam pyszny, aksamitny sos pachnący ziołami i czosnkiem, na bazie śmietanki, z kurczakiem; pikanterii dodał zielony pieprz i papryczka chili. A całość, już z makaronem i serem, smakuje po prostu wybornie.




Składniki:
ok. 400 g. fileta z piersi kurczaka
Rama Smaż jak szef kuchni - 3,4 łyżki 
1 niewielka cebula
1 duży ząbek czosnku
1 łyżka pesto z rukoli
1 płaska łyżeczka kurkumy
3/4 szklanki słodkiej śmietanki 30%
2-3 łyżeczki zielonego pieprzu w zalewie
1 łyżeczka drobno posiekanej czerwonej papryczki chili (bez pestek)
makaron wstążki,  u mnie czarny makaron z atramentem z kałamarnicy
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
posiekana natka pietruszki
twardy ser typu parmezan
Przygotowanie:
Mięso kroję na niewielkie kawałki, oprószam solą i pieprzem. Cebulę siekam w drobną kostkę, czosnek przepuszczam przez praskę. Na rozgrzaną patelnię wlewam Ramę Smaż jak szef kuchni, czekam aż znikną bąbelki, co oznacza, że osiągnięta została idealna temperatura do smażenia, wrzucam posiekaną cebulę i smażę mieszając do jej zeszklenia. Dokładam czosnek i smażę razem 30 sekund. Następnie dokładam mięso i mieszając smażę ok. 5 minut; kurczak nie powinien się zbytnio przyrumienić. Dokładam pesto z rukoli oraz dolewam śmietankę, dodaję również kurkumę. Mieszam wszystko dokładnie, wstępnie doprawiam sos do smaku solą i pieprzem. Przykrywam patelnię i na małym ogniu duszę do 10 minut. Na koniec dorzucam pieprz odsączony z zalewy oraz drobno posiekaną papryczkę, podgrzewam razem, doprawiam ostatecznie do smaku. 
W międzyczasie gotuję makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu (w osolonej wodzie). Ugotowany makaron przerzucam na patelnię z kurczakiem, mieszam, wykładam na talerze. Każdą porcję posypuję posiekaną natką pietruszki oraz wykładam kilka cieniutkich plasterków sera. 






Omlet z ziemniakami, szynką i suszonymi pomidorami

Omlet z ziemniakami, szynką i suszonymi pomidorami

Miałam dziś ochotę na coś w rodzaju frittaty z ziemniakami, ale nie miałam czasu na wcześniejsze gotowanie ziemniaków. Wymyśliłam szybszy sposób: starłam ziemniaki na tarce i na kilka minut zalałam je wrzątkiem. Przestały być surowe i wystarczyło im niewiele czasu na patelni, by zrobiły się pyszne i miękkie. Cały omlet to rzecz niezwykle sycąca i super smaczna, w smaku lekko podobna do babki ziemniaczanej; a zważywszy na łatwość przygotowania staje się idealnym zimowym obiadem. 



Składniki (patelnia średnica 15 cm):
2 niewielkie ziemniaki
3-4 suszone pomidory z zalewy
kilka plasterków szynki, polecam Szynkę Spod Powału od Hańderka
pół cebuli
1-2 łyżki tartej mozzarelli
2 jajka
2 łyżki mleka
2 łyżki mąki pszennej
zioła prowansalskie
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Obrane ziemniaki ścieram na grubej tarce i przekładam do miski, zalewam wrzątkiem - tyle by je przykrył. Od razy szczelnie przykrywam miskę i odstawiam na 5 minut, a potem dokładnie odcedzam ziemniaki na sitku. Dodaję do nich mozzarellę, posiekaną szynkę i pomidory oraz drobno pokrojoną cebulę, doprawiam do smaku szczyptą ziół prowansalskich, solą i pieprzem. Mieszam dokładnie. W oddzielnej miseczce ubijam trzepaczką jajka z mąką i mlekiem, dodaję szczyptę soli i pieprzu. Masę jajeczną przelewam do pozostałych składników, mieszam i przelewam na patelnię ze średnio rozgrzanym olejem. Przykrywam patelnię i smażę na średnim ogniu mniej więcej 5-7 minut. Gdy powierzchnia omleta się zetnie, przekładam go na drugą stronę i dalej smażę pod pokrywką kolejne 5 minut. Podaję na gorąco.






Placki ziemniaczane z boczniakami

Placki ziemniaczane z boczniakami

Wzbogacona, czy po prostu - zmieniona wersja placków ziemniaczanych. Dość często dorzucam do podstawowych składników jakiś dodatek, który decyduje o ich smaku. 

Przy okazji zapraszam na inne propozycje placków ziemniaczanych:




Składniki:
5 dużych ziemniaków
3-5 boczniaków (w zależności od wielkości, grzybów po pokrojeniu powinno być mniej więcej tyle. bo połowa startych ziemniaków)
1 cebula
1 jajko
3 łyżki maki pszennej
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Boczniaki kroję w bardzo cienkie paseczki, i dodatkowo je jeszcze siekam, by nie były długie, przekładam do miski. Obrane ziemniaki ścieram na grubej tarce, cebulę kroję bardzo drobno. Łączę je z grzybami, dodaję posiekaną natkę pietruszki, jajko, mąkę oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszam, by wszystko się połączyło, po czym smażę niezbyt grube placki - z obu stron na rumiano. Placki powinny być mocno chrupiące.



Zielone kotlety z sałat

Zielone kotlety z sałat

Jak to w piątek: zazwyczaj zaglądam do lodówki i sprawdzam, co trzeba kupić, a co przydałoby się już skończyć. Kilka produktów już prosi, by je zużyć: zostało trochę rukoli, lekko przywiędłe sałata rzymska i czerwona cebulka. Zastanawiałam się, czy oprócz czegoś tak oczywistego, jak surówka, da się z tego zrobić coś bardziej obiadowego, i wymyśliłam kotlety. Sama zielenina mogłaby być trochę mdła, więc dorzuciłam jajka (te też dla konsystencji), i trochę ziół, no i czosnek. 




Składniki:
2 główki mini - sałaty rzymskiej 
3-4 garście mieszanki sałat (u mnie z przewagą rukoli)
1 łyżka posiekanej natki pietruszki 
1 biała cebula
pół czerwonej cebuli
2 jajka ugotowane na twardo
1 surowe jajko
1-2 łyżki naturalnego twarożku
1 ząbek czosnku
5 łyżek mąki z ciecierzycy (lub zwykłej, pszennej)
sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
oliwa/olej do smażenia
mąka z ciecierzycy do panierowania (można użyć tartej bułki)
Przygotowanie:
Sałaty siekam drobno i przekładam do miski, dodaję też posiekane jajka ugotowane na twardo, pokrojoną drobno czerwoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Białą cebulę kroję w kostkę i podsmażam na niewielkiej ilości oleju do zeszklenia, dorzucam do miski.  Dodaję serek, surowe jajko,mąkę z ciecierzycy, natkę pietruszki i przyprawy, mieszam dłonią by powstała kleista masa. Formuję kotlety w dłoniach zwilżonych zimną wodą, każdy obtaczam w mące i smażę z obu stron na rumiano.


                             


Zapiekanka z makaronem, karkówką i sosem pomidorowym

Zapiekanka z makaronem, karkówką i sosem pomidorowym

Zimowa, nie da się ukryć! Rozgrzewająca, sycąca, pachnąca ziołami i niezwykle smakowita zapiekanka z makaronem, sosem z karkówką duszoną w pomidorach, z dodatkiem czosnku i ziół, i wieńczącą całość mozzarellą, przyrumienioną apetycznie i lekko ciągnącą się przy każdym kęsie... Serdecznie polecam!




Składniki:
dowolny makaron 
mozzarella w kulce
Sos z karkówką:
2-3  plastry karkówki wieprzowej
0,5 łyżeczki mąki pszennej
1 mały por - jasna część (może być cebula)
2 duże ząbki czosnku
2 łyżki oleju
1 szklanka przecieru pomidorowego
szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
1 łyżeczka suszonego majeranku
0,5 łyżeczki suszonego tymianku
sól, pieprz
woda do podlewania
Dodatkowo:
świeża bazylia do posypania
Przygotowanie:
Kotlety z karkówki lekko rozbijam, a potem kroję na niewielkie kawałki. Oprószam je solą, pieprzem i mąką, przekładam na patelnię z rozgrzanym olejem i podsmażam do lekkiego zrumienienia z obu stron. Na patelnię dorzucam posiekany grubo czosnek i pokrojony w plasterki por, mieszam, zmniejszam ogień, przykrywam patelnię i smażę ok. 10 minut, do zeszklenia pora. Dolewam troszkę wody (tylko tyle, by wszystko się lekko dusiło) i duszę aż mięso będzie miękkie. Wtedy na patelnię wlewam przecier pomidorowy, dodaję suszone zioła, doprawiam do smaku gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Duszę jeszcze 10 minut. Na koniec dodaję posiekaną świeżą bazylię.
Gotuję makaron wg przepisu na opakowaniu, odcedzam. Makaron rozkładam w niewielkich naczyniach do zapiekania (można oczywiście przełożyć go do jednego, dużego naczynia), wykładam też po porcji sosu z karkówką, Każdą porcję zapiekanki obkładam porwanymi kawałkami mozzarelli, oprószam jeszcze wszystko pieprzem i posiekaną bazylią. Piekę w 185 stopniach aż ser się pięknie zrumieni. Podaję na gorąco, w naczyniach w których zapiekanka się piekła.

                                

                              

                               


Zapiekanka z ziemniakami, kiełbasą i fasolą

Zapiekanka z ziemniakami, kiełbasą i fasolą

Moja dzisiejsza zapiekanka to sycące połączenie ziemniaków, fasoli i kiełbasy, z pachnącymi dodatkami. Smakuje cudownie, robi się szybko i łatwo - serdecznie polecam na obiad lub na kolację!


Składniki:
300 g. kiełbasy podwawelskiej, polecam od Hańderka
1 duża cebula
2 duże ząbki czosnku
10 średnich ziemniaków
1-1,5 szklanki ugotowanej fasoli (użyłam Pięknego Jasia), może te być fasola z puszki
kilka łyżek tartego sera (u mnie parmezan)
kilka łyżek ketchupu
kilka plastrów żółtego sera
kilka plastrów wędzonego boczku
majeranek
sól, pieprz
olej do natłuszczenia formy
Przygotowanie:
Obrane ziemniaki kroję na duże kawałki i gotuję w osolonej wodzie ok. 20 minut, by były prawie miękkie. Odcedzam, przekładam do miski. Cebulę siekam i przesmażam do zeszklenia na niewielkiej ilości oleju, dodaję do ziemniaków. Dodaję też fasolę, pokrojoną w półplasterki kiełbasę oraz starty ser. Oprószam wszystko solą, pieprzem i majerankiem, mieszam. Dodaję ketchup i mieszam by wszystko się nim pokryło. Formę natłuszczam olejem, jej dno wykładam pokrojonymi na kawałki plastrami boczku, a na boczek wykładam zawartość miski. Całość przykrywam plastrami sera, oprószam je majerankiem. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 185 stopni C. na 35-40 minut. Podaję na gorąco.


                            

                            

                            


Paszteciki  - 6 przepisów

Paszteciki - 6 przepisów

Mam dla Was kilka pomysłów na pyszne paszteciki - część z nich może się przydać przy planowaniu potraw świątecznych :)
Po kliknięciu na nazwę zostaniecie przeniesieni na stronę z przepisem.

Paszteciki z ciasta francuskiego z kapustą i grzybami 


Kruche paszteciki z kapustą


Paszteciki z wątróbką i wędzoną śliwką


Paszteciki z ziemniakami i serem


Paszteciki - listki z pieczarkami



Kruche paszteciki z kurczakiem


Kurczak duszony na patelni (z cebulą, czosnkiem i ziołami)

Kurczak duszony na patelni (z cebulą, czosnkiem i ziołami)

W sumie to lubię dusić kurczaka na patelni, bo tak naprawdę to niewymagający, a smaczny obiad. Mięso jest mięciutkie, a sos pachnący i delikatny w smaku (niech Was nie przeraża ilość użytego czosnku i cebuli- w czasie duszenia tracą swoją ostrość). Wszystko świetnie smakuje z ziemniakami, albo z ryżem.




Składniki:
8 pałek z kurczaka
3 cebule
8 ząbków czosnku
4 łyżki oleju
1 łyżka masła
1 łyżeczka majeranku
1 płaska łyżeczka słodkiej mielonej papryki
2 łyżki posiekanych: koperku i pietruszki
szczypta rozmarynu
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Pałki oprószam sola, pieprzem i majerankiem, przekładam na głęboką patelnię z olejem i podsmażam na rumiano z obu stron (pod pokrywką). 
Cebule kroję w półplasterki i dorzucam do kurczaka, dokładam również masło oraz grubo posiekany czosnek.
Zmniejszam ogień i duszę pod przykryciem ok. 30 minut, w międzyczasie dwukrotnie przewracając mięso. 
W tym czasie wytworzy się sos  - mięso będzie się w nim dusiło. 
Dodaję paprykę i zioła, doprawiam do smaku solą i pieprzem, duszę jeszcze ok. 30-40 minut. 




Pieczona rolada schabowa z farszem z wołowiny i śliwek

Pieczona rolada schabowa z farszem z wołowiny i śliwek

W trzeciej odsłonie Intergalaktycznego Gotowania umówiłyśmy się z koleżankami, że w weekend będziemy piekły mięso. Wspólnym mianownikiem miały być dwie użyte przyprawy: miód i cynamon, bo zbliżają się święta i chyba powoli tęsknimy za wspaniałymi zapachami, które się z nimi kojarzą. 
Każda mogła wybrać dowolny rodzaj mięsa. Miałam kawałek schabu, taki w sam raz by go upiec jako wędlinę na kanapki. Miałam również kawałek ugotowanej wołowiny, więc wykorzystałam go jako farsz, doprawiony wędzonymi śliwkami - świetnie się wszystko skomponowało. 

Piekły ze mną:
Asia z bloga Grunt to przepis
Marzena z bloga Kulinarna Maniusia




Składniki:
kawałek schabu wieprzowego - ok. 800 g.
ok. 200 g. ugotowanej wołowiny (np. z rosołu)
Marynata:
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
0,5 płaskiej łyżeczki cynamonu
0,5 łyżeczki miodu
2 łyżeczki suszonego majeranku
2 goździki, utarte w moździerzu
6 łyżek oleju (użyłam ryżowego)
Dodatkowo:
2-3 suszone śliwki do wołowiny
szczypta cynamonu do farszu
sól, pieprz
majeranek
kilka łyżek oleju
Przygotowanie:
Mieszam składniki marynaty. Schab przecinam ostrym nożem tak, by uzyskać płaski prostokąt (jak na zdjęciach). Całą powierzchnię mięsa nacieram marynatą, składam, szczelnie zawijam w folię i odkładam na noc do lodówki. Wołowinę przepuszczam przez maszynkę razem ze śliwkami, dodaję olej, sól, pieprz i majeranek i dokładnie mieszam. Masę z wołowiny wykładam na rozłożony schab, a po złożeniu całości związuję sznurkiem. Roladę wkładam do rękawa do pieczenia, nakłuwam go w kilku miejscach. Piekę przez 40 minut w 180 stopniach C., po czym rozcinam worek i piekę jeszcze 20 minut. Kroję po całkowitym przestudzeniu (najlepiej po kilku godzinach w lodówce).


                            

                            

                            

                            


Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger