Szukaj na blogu

Surówka z rzodkwi z marchewką i jabłkiem

Surówka z rzodkwi z marchewką i jabłkiem

Na obiad szykuje się soczysty stek z łopatki wołowej z frytkami, więc musiałam pomyśleć o zdrowym, warzywnym dodatku. Kupiłam ładną białą rzodkiew (zauważyłam zresztą że właśnie o tej porze roku w sklepach jest najładniejsza), i właśnie ona jest podstawą surówki. Złagodziłam jej ostry smak słodką marchewką i delikatnym jabłkiem, doprawiłam dość tradycyjnie tradycyjnie, i powiem Wam, że już nie mogę się doczekać, żeby ją zjeść ;)




Składniki:
1 mała lub kawałek dużej białej rzodkwi
2 marchewki
1 jabłko
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki oleju rzepakowego
szczypta cukru
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Umyte rzodkiew i marchewki ścieram na grubej tarce do miski, podobnie jabłko. Lekko solę i oprószam cukrem zawartość miski i odstawiam na 5 minut. Odlewam wodę z dna, dodaję olej, posiekaną natkę pietruszki, sól i pieprz do smaku.



Sałatka z łososiem i makaronem orzo

Sałatka z łososiem i makaronem orzo

Polecam tę lekką sałatkę na śniadanie - mi bardzo smakowała po szybkim spacerze, i czuję, że to naprawdę dobrze rozpoczęty dzień. Nie podaję zbyt dokładnych proporcji składników, bo to indywidualna sprawa czy ktoś woli intensywniejszy smak łososia, czy np. więcej ogórka. 
Sałatka będzie również idealna jako przekąska, podana choćby na liściach cykorii.




Składniki:
makaron orzo - ok. 5 łyżek po ugotowaniu
2 jajka
100 g. wędzonego łososia
świeży ogórek - ilość wg gustu
szczypiorek
majonez
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka gotuję na twardo, po przestudzeniu kroję je w dość dużą kostkę. Drobniej siekam ogórka (bez skórki). Łososia rozdrabniam. Wszystkie składniki przekładam do miski, dodaję szczypiorek i majonez, mieszam - po czym doprawiam do smaku solą i pieprzem.





Sałatka z melonem i fetą

Sałatka z melonem i fetą

Mam dla was genialną propozycję, jestem zachwycona smakiem tej sałatki! Wpadłam na ten pomysł wczoraj wieczorem, przy okazji robienia koktajlu. Połączyłam słodki, żółty melon miodowy ze słoną fetą, dorzuciłam posiekaną bazylię, doprawiłam balsamico.  Dla mnie istne niebo w gębie, zwłaszcza gdy jest porządnie schłodzona.


Składniki:
kawałek żółtego melona miodowego
feta light
posiekana świeża bazylia
gęsty ocet balsamico
Przygotowanie:
Melona i fetę kroję w kostkę, liście bazylii siekam w paseczki. Wykładam wszystko na talerz, lekko polewam balsamico. Nie mieszam przed podaniem.

Kotlety z selera, marchewki i brukselki

Kotlety z selera, marchewki i brukselki

W tej postaci jak dziś u mnie są lekkie i delikatne w smaku, ale ten można łatwo zmieniać - będzie do niech pasowało całe mnóstwo przypraw, od ziół począwszy, a skończywszy na wyrazistych, mocnych smakach typu curry, chili, kmin rzymski czy gałka muszkatołowa.



Składniki na 6-8 kotletów:
2 marchewki
0,5 niewielkiego selera
2 niewielkie pietruszki
1 cebula
10 brukselek
1 ząbek czosnku
1 jajko
kilka łyżek bułki tartej
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa z wyjątkiem czosnku i cebuli gotuję do miękkości, jak na sałatkę (można wykorzystać warzywa z rosołu). Po obraniu ścieram wszystkie na grubej tarce, przekładam do miski. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam do zeszklenia na niewielkiej ilości oleju, dodaję ją do warzyw. Dodaję też przeciśnięty przez praskę czosnek, jajko, sól i pieprz do smaku,a  także 2-3 łyżki bułki tartej. Mieszam wszystko łyżką i odstawiam na 5 minut. Następnie formuję kotlety, panieruję je lekko w bułce tartej. Smażę z obu stron na rumiano. Podaję z ziemniakami i podsmażoną cebulką lub ulubionym sosem.



                  




Sałatka z fetą, czerwoną kapustą i pomidorkami cherry

Sałatka z fetą, czerwoną kapustą i pomidorkami cherry

Lekka, pyszna i chrupiąca sałatka do przygotowania w parę minut. Grunt, żeby pokroić warzywa, ale wcale nie trzeba ich ładnie układać, ma być niczym lekki bałagan na talerzu ;)
W skład wchodzą: czerwona kapusta, pomidorki cherry, czerwona słodka papryka, seler naciowy, szczypiorek i cebulka dymka, świeżości dodaje ogórek, a pikanterii ser feta.




Składniki:
5-6 pomidorków cherry
kawałek czerwonej kapusty, drobno posiekanej
kawałek świeżego ogórka ze skórką
1/4 czerwonej papryki
1 łodyga selera naciowego
1 cebula dymka + szczypior
kawałek sera feta
Sos:
5 łyżek lekko gazowanej wody mineralnej
5 łyżek oliwy
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka delikatnej musztardy (u mnie miodowa)
szczypta ciemnego cukru
szczypta soli do smaku
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa kroję drobno - powinny stanowić mniej więcej taki sam procent sałatki. Kroję też ser. Wodę mineralną mieszam z solą i cukrem do ich rozpuszczenia, dodaję musztardę, sok z cytryny i oliwę, mieszam by się połączyły. Pokrojone warzywa wykładam razem z serem, starając się je delikatnie wymieszać - na talerz lub do miseczki, po czym wszystko polewam dokładnie sosem. Sałatki nie mieszam zanadto, by kapusta nie zabarwiła reszty. Od razu podaję.



Kotlet z szynki wieprzowej zapiekany z pieczarkami i serem

Kotlet z szynki wieprzowej zapiekany z pieczarkami i serem

 Od jakiegoś czasu chodziła za mną myśl o porządnym kawałku mięsa ;) Toteż dziś na obiad będzie solidny kotlet z szynki wieprzowej, z dużą ilością sera, pieczarek i wspaniałej, lekko słodkiej cebulki. To zimowe, sycące danie. Do takiego mięsa będą bardzo pasowały podsmażane ziemniaki, doprawione ziołami i czosnkiem.




Składniki na 1 porcję:
ok. 300 g. kotlet z szynki wieprzowej
8-10 niewielkich pieczarek
1 średnia cebula
2 łyżki tartej mozzarelli
gałązka pomidorków cherry
sól
świeżo mielony czarny pieprz
majeranek
szczypta pieprzu cayenne
olej do smażenia
Przygotowanie:
Kotleta rozbijam lekko tłuczkiem, po czym z obu stron oprószam solą, pieprzem i majerankiem, odkładam na 10 minut. Na patelni rozgrzewam olej i przekładam przyprawione mięso - smażę po 3 minuty z obu stron. Zdejmuję mięso z patelni, a na ten sam tłuszcz wrzucam cebulę pokrojoną w grube piórka, lekko ją solę i smażę na ostrym ogniu 2 minuty. Zdejmuję cebulę, wrzucam pieczarki pokrojone w grube plastry. Oprószam je solą i pieprzem, i również na ostrym ogniu, mieszając, smażę 2-3 minuty. 
Do naczynia do pieczenia wlewam 2-3 łyżki oleju, przekładam mięso, na nim układam pieczarki i cebulę, po czym posypuję wszystko serem. Całość oprószam pieprzem cayenne, dokładam gałązkę pomidorków i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 210 stopni C. na 20-25 minut. 


                  

                  




Faszerowany ser pleśniowy

Faszerowany ser pleśniowy

Czy jest w ogóle sens przekonywać kogoś, że to pyszne ? :)
Ser pleśniowy - mój ulubiony, delikatny w smaku camembert, nadziany ostrzejszym serem z niebieską pleśnią i słodką żurawiną. Panierowany w jajku i bułce. I usmażony na rumiano tak, by środek był płynny, a z zewnątrz powstała chrupiąca skórka. 
Cudo :)



Składniki na 1 osobę:
1 okrągły ser pleśniowy
kawałek sera z niebieską pleśnią typu Lazur
suszona żurawina
Dodatkowo:
jajko do panierowania 
świeżo mielony czarny pieprz
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
Przygotowanie:
Okrągły ser przekrajam na 2 połówki. Ser lazur kroję na cienkie plasterki i układam z nich warstwę na okrągłych połówkach, wciskam też w ser trochę suszonej  żurawiny. Składam wszystko w całość , solidnie panieruję w jajku rozmąconym z pieprzem, i bułce tartej. Tak przygotowany ser smażę na rumiano z obu stron, na średnim ogniu - ok. 3-4 minuty z każdej strony. Podaję na mieszance sałat, z żurawiną.


                  

                   



Makaron z tofu, morelami i bambusem

Makaron z tofu, morelami i bambusem

To danie dziś zadziałało niczym cudowne zaklęcie, bo miałam paskudny nastrój - i ogólną niechęć do robienia czegokolwiek, nawet! do gotowania:) Jestem niestety wrażliwcem pogodowym, a dziś odwilż, deszcz, wilgoć i ogólnie dość przygnębiająco. Obiadu miało nie być. Tzn, wróć - mąż wczoraj gotował zupę ostro-kwaśną, i mieliśmy ją dziś dokończyć. Jednak z wczorajszych składników sporo zostało: otwarta puszka z bambusem, zaczęte tofu ... Mam w charakterze taką cechę, że boli mnie jak coś się ma zmarnować, więc rada nierada zwlokłam swoje jestestwo z kanapy i wzięłam się za gotowanie. Zadziałało ekspresowo, już po 2 minutach wrócił zapał i zwykła radość, którą zawsze odczuwam w kuchni. A przy jedzeniu już mi się chciało śpiewać, bo to było cudownie pyszne danie ;) 




Składniki:
makaron pszenny (wstążki ) Udon
2 cebule dymki ze szczypiorem
kawałek czerwonej papryczki chili
3-4 suszone morele
3 ząbki czosnku
5 grzybków mun
150-200 g. tofu naturalnego
150 g. bambusa w zalewie, posiekanego w paseczki
2 łyżki oleju
3 łyżki ciemnego sosu sojowego
3 łyżki sosu ostrygowego
1 łyżka białego sezamu
Przygotowanie:
Grzybki mun zalewam gorącą wodą, przykrywam i odstawiam na 15 minut. Po tym czasie grzybki odcedzam i kroję w cienkie paseczki. Tofu kroję w słupki, przekładam do miseczki, dolewam sosy sojowy i ostrygowy, dodaję posiekany drobno czosnek, papryczkę (posiekaną bez pestek) i część szczypiorku. Mieszam i również odstawiam na 15 minut. 
Makaron gotuję w lekko osolonej wodzie ok. 5-6 minut, po czym odcedzam i przelewam zimną wodą. W głębokiej patelni rozgrzewam olej, wrzucam pokrojone w piórka cebule i smażę na dość mocnym ogniu, by zmiękły i lekko się zarumieniły. Wtedy dodaję pokrojone w cienkie plasterki morele i smażę jeszcze minutę razem. Następnie dodaję grzybki mun, bambus i całe tofu wraz z marynatą. Smażę na dużym ogniu, mieszając, ok. 5 minut. Po tym czasie zawartość patelni na chwilę zrzucam na talerz, a na patelnię wkładam makaron i podsmażam do 2 minuty, mieszając. Makaron przekładam na półmisek, wykładam warzywa z tofu, całość posypuję szczypiorkiem i sezamem.






                 


Copyright © 2016 sio-smutki-od-kuchni , Blogger